نظارت لباسی هوشمند برعملکرد قلب با کمک فناوری نانو

نظارت لباسی هوشمند برعملکرد قلب با کمک فناوری نانو

محققان دانشگاه رایس با استفاده از الیاف رسانای نانوتیوب کربن موفق به ساخت لباس‌های هوشمندی شده‌اند که به طور مستمر بر ضربان قلب بیمار نظارت دارد و نوار قلب (EKG) می‌گیرد. این لباس به‌طور کامل انعطاف‌پذیر، راحت، سبک و قابل شستشو است.

به گزارش امواج برتر، در فناوری‌های پیشرفته امروزی برای نظارت مستمر علایمی مانند ضربان قلب، دمای بدن یا گلوکز خون، از ساعت هوشمند یا مچ‌بند یا کمربندهایی استفاده می‌شود که گاهی کاربر را در حین استفاده با مشکل مواجه می‌کنند.

محققان دانشگاه رایس با هدف توسعه لباس هوشمند با کاربرد پزشکی ایده‌ای نو ارایه کردند و با استفاده از رشته‌هایی از جنس نانوتیوب کربن، لباس‌های هوشمندی طراحی کردند که ظاهر آن دقیقا مشابه پوشاک عادی است. در واقع رشته‌های رسانای نانوتیوب دقیقا مشابه رشته‌های معمولی نخ در تولید این پارچه هوشمند استفاده شده‌اند.

با استفاده از این لباس هوشمند می‌توان به طور مستمر بر ضربان قلب نظارت داشت و نوار قلب (EKG) گرفت. کاربرد این لباس بیشتر در بیماران مبتلا به ناراحتی قلبی عروقی است.

این الیاف رسانا؛ سبک، راحت و قابل شستشو هستند و به هیچ وجه نسبت به پوشاک عادی، حس متفاوتی به بیمار نمی‌دهند.

در حال حاضر برای کنترل عملکرد قلب بیمار از سینه‌بندهایی استفاده می‌شود که در ناحیه قفسه سینه قرار می‌گیرند، ولی نتایج آزمایش‌ها نشان می‌دهد این لباس هوشمند در جمع‌آوری داده بسیار موفق‌تر از سینه‌بندهای متداول هستند.

الگوی دوختن این الیاف به پارچه به صورت زیگزاگ است که در صورت شستشوی لباس در ماشین، کِش نیایند.
نتایج این مطالعه در نشریه Nano Letters منتشر شده است.

این خبر چقدر مفید بود؟

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

منبع Science
برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد، بخش‌های موردنیاز با * مشخص شده‌اند.