جلوگیری از آلزایمر با طراحی بازی موبایلی برای سالمندان

جلوگیری از آلزایمر با طراحی بازی موبایلی برای سالمندان

محققان کشور در یک تیم استارت آپی موفق به طراحی بازی موبایلی برای سالمندان شدند که می‌تواند از آلزایمر جلوگیری کند.

به گزارش امواج‌برتر، دکتر مصطفی الماسی عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران با اشاره به اینکه انجام تمرینات شناختی و بازی کردن برای سلامت مغز و پیشگیری از بیماری آلزایمر موثر است، بیان کرد: مداخلات شناختی می‌تواند سبب جلوگیری از کاهش عملکرد شناختی و افرایش توانایی‌های شناختی در سالمندان شود.

وی با بیان اینکه بیماری آلزایمر یک بیماری عصبی است که کارکردهای شناختی فرد را تخریب و در مراحل پیشرفت سبب معلولیت می‌شود، ذکر کرد: آلزایمر تنها فراموشی ساده روزانه نیست، بلکه این بیماری حافظه، یادگیری و مهارت‌های روزانه زندگی فرد را نیز در بر می‌گیرد.

عضو یک تیم استارت اپی با بیان اینکه پس از ابتلا به آلزایمر می‌توان با انجام تمرینات شناختی سرعت و روند رشد بیماری را کاهش داد، گفت: آلزایمر یکی از بیماری‌هایی است که با افزایش سن کارکردهای شناختی فرد را تحت تاثیر قرار می‌دهد، اما افراد به طور طبیعی در این دوران به دلیل کاهش میزان آموزش و یادگیری، با کاهش توانایی در کارکردهای شناختی خود مواجه می‌شوند که این افت عملکرد با انجام متناوب تمرین‌های شناختی قابل جبران است.

وی خاطر نشان کرد: بیمار مبتلا به آلزایمر در مراحل پیشرفته خود نیاز به مراقبت شبانه روزی دارد که به جز درگیر سلامتی و وقت اعضای خانواده ، هزینه‌های زیادی نیز بر خانواده تحمیل می‌کند و متاسفانه در حال حاضر درمان قطعی برای این بیماری وجود ندارد.

الماسی اظهار کرد: تشخیص به موقع و اقدام برای انجام غربالگری‌های لازم و شروع مداخلات درمانی و توانبخشی زودهنگام می‌تواند معلولیت‌های ناشی از بیماری را به تعویق بیاندازد و پس از ابتلای فرد به بیماری آلزایمر می‌توان با انجام تمرینات شناختی سرعت و روند رشد بیماری را کاهش داد.

وی اضافه کرد: از این رو یک بازی را در این تیم استارت آپی طراحی کردیم که مانع آلزایمر در دوران سالمندی می‌شود.

فرح بکی زاده از دیگر اعضای این تیم استارت آپی درخصوص ویژگی‌های این بازی شناختی افزود: این بازی موبایلی، یک بازی مرتبط با حافظه است که گروه سنی بالای ۵۰ سال می توانند در ۴۰ مرحله با الگوگیری از نرم افزارهای معتبر کلینیکال شناختی مجموعه ای از تمرینات شناختی را در بستر یک سناریو بومی شده انجام دهند.

این خبر چقدر مفید بود؟

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

منبع مهر
برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد، بخش‌های موردنیاز با * مشخص شده‌اند.