یارانه انرژی باید به دست افراد محروم برسد نه همه!

یارانه انرژی باید به دست افراد محروم برسد نه همه!

یک نماینده مجلس می‌گوید: هزینه انرژی را برای افرادی که در مناطق محروم زندگی می‌کنند و شرایط مالی مناسبی ندارند، نباید افزایش پیدا کند.

به گزارش امواج‌برتر به نقل از مهر، انور حبیب‌زاده، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی درباره ضرورت اجرای تعرفه‌گذاری پلکانی گاز خانگی افزود: برخی افراد در جامعه از امکانات مالی خوبی برخوردار هستند و بیشتر از مردم عادی از گاز خانگی و این قبیل انرژی‌های یارانه‌ای که به همه تعلق دارد، برخوردار می‌شوند. این مساله مقداری زورگویی در حق کسانی است که از نظر مالی و مادی بسیار ضعیف و پایین هستند.

این عضو کمیسیون اقتصادی در ادامه اظهار کرد: در مناطق سردسیر کشور که شامل مناطق زاگرس‌نشین است، به واسطه زمستان سخت و بارندگی‌های شدید باران و برف، مردم این مناطق مصرف انرژی بالایی دارند اما مردم این مناطق از نظر مالی توان پرداخت همین هزینه‌های آب، برق و گاز که با یارانه از سوی دولت به آنها پرداخت می‌شود را ندارند.

این نماینده مجلس یازدهم در ادامه یادآور شد: هزینه انرژی را برای افرادی که در مناطق محروم زندگی می‌کنند و شرایط مالی مناسبی ندارند، نباید افزایش پیدا کند، ولی در مقابل خانواده‌های ثروتمند که امکانات بهتری دارد و استفاده بیشتری هم از این انرژی دارند، باید برای انرژی هزینه بیشتری بپردازند. یعنی یارانه انرژی باید فقط به افراد کم درآمد تعلق بگیرد.

این نماینده مجلس یازدهم معتقد است، سرانه مصرف گاز خانگی برای افراد ثروتمند و فقیر باید با یکدیگر متفاوت باشد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس درباره دلیل استفاده بی‌رویه از انرژی و هدر رفت آن در کشور تشریح کرد: مصرف بی‌رویه گاز خانگی در کشور ما ابتدا یک مساله فرهنگی است، زیرا استفاده بهینه از انرژی در کشور ما نهادینه نشده است و باید در این زمینه فرهنگ‌سازی صورت بگیرد.

این نماینده مجلس یازدهم با بیان اینکه در حال حاضر در بخش انرژی شاهد مصارف انبوه و بی‌رویه‌ای هستیم در حالی که منابع آبی ما در حال اتمام است یادآور شد: این مساله در بخش گاز و بنزین و نفت نیز وجود دارد. علاوه بر این ما بیشترین میزان مصرف آب در سطح دنیا را داریم به همین دلیل باید در مساله استفاده از انرژی تجدید نظر صورت بگیرد.

حبیب‌زاده بوکانی درباره اینکه آیا هزینه زیادی بابت گاز خانگی از مردم اخذ می‌شود؟ افزود: هزینه گاز خانگی نسبت به قیمت تمام شده آن میزان پایینی است و این هزینه پایین در مصرف زیاد انرژی تأثیر گذار است. باید برای کسانی که از نظر امکانات و درآمدی شرایط مناسبی دارند این هزینه‌ها را بالا ببریم زیرا آنها مشکلی برای پرداخت این هزینه‌ها ندارند، اما این افزایش هزینه برای اقشار ضعیف مشکل ایجاد می‌کند.

وی در ادامه گفت: البته باید از طریق آموزش توسط ادارات دولتی و رسانه‌ها این بهینه مصرف نکردن گاز را برطرف کنیم.

این خبر چقدر مفید بود؟

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

منبع گروه خبر امواج‌برتر
برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد، بخش‌های موردنیاز با * مشخص شده‌اند.