بهره‌برداری برق منطقه‌ای خراسان از پهپاد برای تشخیص عیوب خطوط شبکه انتقال و فوق توزیع

پهپادي جهت تشخيص عيوب خطوط شبكه انتقال و فوق توزيع

معاون بهره‌برداری شرکت برق منطقه‌ای خراسان از بهره‌برداری این شرکت از پهپاد جهت تشخیص عیوب مقره و یراق‌آلات خطوط شبکه انتقال و فوق توزیع خبر داد.

به گزارش امواج برتر به نقل از روابط عمومی شرکت برق منطقه‌ای خراسان، معاون بهره‌برداری شرکت اظهار کرد: در حال حاضر تشخیص عیوب الکتریکی موجود در خطوط انتقال و فوق توزیع در شبکه برق ایران در قالب قرارداد نگهداری و تعمیرات (PM) و به صورت بازدیدهای ۶ ماهه صعودی و پیاده و توسط تکنسین‌های بخش خطوط انجام می‌شود.

حمید موسوی در ادامه گفت: یکی از موانع اصلی در بازدید صعودی دکل‌های خطوط ۴۰۰ کیلوولت نیاز به خاموشی خط است که خود، هزینه‌های مالی و گاهی فنی عظیمی به شرکت‌های برق منطقه‌ای، نیروگاه‌ها و همچنین مشترکین بزرگ صنعتی تحمیل می‌کند. همچنین در تیرهای H سیمانی در سطح ولتاژ ۶۳ و ۱۳۲ کیلوولت نیز با توجه به ساختار تیرها، امکان بازدید صعودی دقیق در حالت برق‌دار نیست و زوایای دید در بازدید صعودی به گونه‌ای است که تکنسین دید کامل را از تمام جهات روی تجهیزات موجود در دکل نداشته و در بعضی از موارد عدم تشخیص خطاهای مهم سبب ایجاد مشکلات فنی و اقتصادی زیادی می‌شود.

معاون بهره‌برداری شرکت برق منطقه‌ای خراسان خاطرنشان کرد: از این رو موضوع بازدید خطوط انتقال و فوق توزیع توسط پهپاد از ابتدای سال ۱۳۹۹ در برنامه‌های این معاونت لحاظ شد و نخستین بازدید پهپادی با توجه به شکستگی بال مقره در خط ۴۰۰ کیلوولت شادمهر مدرس با ۲۳۲ دکل و دومین بازدید پهپادی در خط ۱۳۲ کیلوولت انشعاب فیروزه با ۳۲ تیر H سیمانی توسط پهپاد انجام شد و مابقی خطوط ۴۰۰ کیلوولت و خطوط دارای تیرهای H در دستور کار بوده که با برنامه‌ریزی انجام شده و به ترتیب اولویت در حال انجام است.

مهندس موسوی تصریح کرد: در این روش با بازدیدی که توسط پهپاد از خط ۴۰۰ کیلوولت شادمهر مدرس انجام شد، کلیه مقره‌ها در محدوده ۱۰۰ دکل رویت گردید که بالغ بر ۴۰ میلیارد ریال صرفه‌جویی حاصل شد.

وی اضافه کرد: بازدید خطوط توسط پهپاد به دلیل کاهش بسیاری از سختی‌ها و از بین رفتن خطرات جانی نسبت به بازدید صعودی خطوط به ویژه خطوط انتقال و فوق توزیع، امروزه در کشورهای پیشرو در صنعت برق مورد توجه خاص قرار گرفته و از اهداف اصلی آن می‌توان به بررسی آرک‌زدگی مقره، تخمین آلودگی مقره، پیدا کردن شکستگی و لب پریدگی در مقره‌ها، تعیین شل بودن یا نبود پیچ و مهره، تشخیص نبودن اشپیل، آنالیز تصاویر ترموویژن و کرونا ویژن و … اشاره نمود.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد، بخش‌های موردنیاز با * مشخص شده‌اند.