توسط پژوهشگاه هوا خورشید دانشگاه؛

نخستین توربین بادی ۲۵۰ کیلووات در دانشگاه فردوسی مشهد نصب شد

نخستین توربین بادی ۲۵۰ کیلووات تولید شده توسط پژوهشکده هوا خورشید مستقر در دانشگاه فردوسی مشهد نصب شد.

به گزارش امواج برتر به نقل از مهر، انرژی باد جزو انرژی‌های پاک و تجدیدپذیر بوده که دارای توجیه اقتصادی در مناطق بادخیز کشور است.

این انرژی می‌تواند سبب صیانت از منابع انرژی آبی، گازی و سایر انرژی‌های تجدیدناپذیر باشد و افق روشنی را جهت استفاده از این نعمت خدادادی پیش روی صنعت برق قرار داده است.

نخستین نمونه داخلی توربین بادی ۲۵۰ کیلووات با توانایی تولید میانگین ۹۷۶ مگاوات ساعت انرژی برق در سال، ساخته شده است.

طرح مطالعاتی ساخت توربین بادی ۲۵۰ کیلوات توسط پژوهشکده هواخورشید مستقر در دانشگاه فردوسی مشهد با همکاری سازمان توان شروع شد و در روز ۳۱ تیرماه ۱۳۹۹ عملیات نصب توربین در منطقه بادی بینالود کلید خورد و در حال حاضر کلیه مراحل نصب بخش‌های مختلف تاور، ناسل و مونتاژ قطعات روتور و اتصال آن به توربین به همراه امور کیفی مربوطه با موفقیت به پایان رسیده است.

این توربین بادی شامل سه بخش پایه یا برج، موتورخانه و روتور است و دارای ارتفاع برج ۳۰ متر و قطر روتور۳۱ متر است.  توربین مذکور با دست‌کم سرعت باد ۴ متر بر ثانیه و بیشینه ۲۳ متر بر ثانیه قادر به تولید انرژی برق می باشد. و دارای قدرت تحمل سرعت باد تا ۷۰ متر بر ثانیه می باشد.

گفتنی است؛ این توربین توانایی تولید برق برای نقاط بحرانی و یا تامین برق زمین‌های کشاورزی و مراکز تجاری کوچک را دارا می باشد.

منبع خبرگزاري مهر
برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد، بخش‌های موردنیاز با * مشخص شده‌اند.