طبق نتایج تحقیقات نصب فیلتراسیون در نیروگاه‌ها بی‌فایده است

طبق نتایج تحقیقات نصب فیلتراسیون در نیروگاه‌ها بی‌فایده است

مسوول محیط زیست شرکت برق حرارتی اظهار کرد: طبق نتایج تحقیقات نصب فیلتراسیون در نیروگاه‌ها جهت کاهش میزان آلایندگی سوخت مایع به دلیل مصرف بالای آب و تولید پسماند گچی در حقیقت بی‌فایده است.

به گزارش امواج‌برتر به نقل از وزارت نیرو، ساناز جعفرزاده، مسوول محیط زیست شرکت برق حرارتی با تاکید بر اینکه نصب فیلترها رافع معضل خوردگی و آسیب تجهیزات نیروگاهی ناشی از آلودگی اولیه گوگرد در سوخت مازوت تحویلی به نیروگاه‌ها نمی‌باشد، گفت: به استناد دو مطالعه مذکور راهکار حل مساله انتشار ترکیبات اکسید گوگردی، تعهد وزارت نفت به اجرای ماده 18 قانون هوای پاک و استانداردسازی سوخت مازوت تحویلی به صنایع است.

جعفرزاده با تاکید بر اینکه نصب تجهیزات فیلتراسیون در نیروگاه‌ها ضمن مصرف حجم بالای آب و کاهش میزان ذخایر آب‌های زیرزمینی موجب تولید ‌پسماند گچی می‌شود، ذکر کرد: این در حالی است که در صورت رفع آلودگی گوگرد موجود در مازوت توسط پالایشگاه‌ها سوخت مناسب‌تری تحویل نیروگاه‌ها و سایر صنایع خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه پروسه تولید برق در نیروگاه‌های حرارتی ناشی از احتراق سوخت فسیلی بوده و هیچگونه ماده شیمیایی در این فرایند اضافه نمی‌شود، افزود: بدیهی است در صورت تحویل مازوت گوگردزدایی شده‌ به نیروگاه‌ها، استفاده از این سوخت برای تولید برق با آلایندگی بسیار کمتری همراه خواهد بود.

جعفرزاده با تاکید بر اینکه معضل آلودگی هوای کلانشهرها از سال 94 تاکنون منتسب به ذرات معلق بوده است، بیان کرد: به استناد اطلاعات ترازنامه انرژی کشور 80.8 درصد ذرات معلق تولید شده ناشی از سهم بخش حمل و نقل در کشور بوده و سوخت مازوت تنها 1.9 درصد در انتشار ذرات معلق سهم دارد.

این خبر چقدر مفید بود؟

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

منبع وزارت نیرو
برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد، بخش‌های موردنیاز با * مشخص شده‌اند.