شهرستان تالش به الگوی مدیریت پسماند ایران تبدیل می‌شود

شهرستان تالش به الگوی مدیریت پسماند ایران تبدیل می‌شود

با احداث و راه‌اندازی تاسیسات پردازش و تبدیل پسماند به انرژی، به‌روزترین فناوری مدیریت پسماند دنیا در شهر تالش در آینده‌ای نه چندان دور، این شهر به الگوی مدیریت پسماند کشور تبدیل خواهد شد.

به‌گزارش امواج برتر به نقل از پاون، «مهدی رضایی» مجری طرح توسعه فناوری‌های انرژی زیست‌توده پژوهشگاه نیرو با اشاره به پروژه «احداث تأسیسات پردازش و تبدیل پسماند به انرژی در شهر تالش» گفت: به منظور مدیریت کل پسماندهای شهرستان تالش، احداث و راه‌اندازی تاسیسات پردازش و تبدیل پسماند به انرژی با بهره‌گیری از فناوری هضم بی‌هوازی به ظرفیت ۲۵۰ تن در روز با هدف دفن حداقلی پسماند، صیانت از محیط‌زیست، ساخت داخل تجهیزات نیروگاهی هضم بی‌هوازی به منظور قطع وابستگی به شرکت‌های خارجی، ایجاد اشتغال و در نهایت بازیافت مواد، تولید بیوگاز، برق، حرارت و کود مرغوب در دستور کار استانداری گیلان و پژوهشگاه نیرو قرار دارد.


وی ادامه داد: در این خصوص اقدامات اساسی توسط پژوهشگاه نیرو انجام شده است و با همکاری نماینده شهر تالش در مجلس شورای اسلامی، سازمان مدیریت پسماند استان گیلان، سازمان برنامه و بودجه کشور و سایر نهادهای ذیربط، رایزنی‌ها به منظور رفع مشکلات و تسریع در روند اجرایی شدن پروژه بیان شه در شهر تالش، در حال انجام است.


پژوهشگر پژوهشگاه نیرو به مزایای استفاده از فناوری هضم بی‌هوازی اشاره کرد و ادامه داد: تولید انرژی ارزان، توسعه یک سیستم مدیریت پسماند پاک، کنترل بو و مدیریت کامل شیرابه حاصل از پسماندها، حفظ سلامت و جلوگیری از گسترش عوامل بیماری‌زا برخی از مزایای این فناوری می‌باشد.


همچنین فروش برق تجدیدپذیر، کود مرغوب، مواد قابل بازیافت و سوخت مشتق از زباله ر از جمله مزایای اقتصادی این پروژه است.  


مدیر پروژه مطالعه و امکان‌سنجی مدیریت پسماند استان گیلان افزود: با احداث تاسیسات پردازش و تبدیل پسماند به انرژی، به‌روزترین فناوری مدیریت پسماند دنیا در شهر تالش راه‌اندازی می‌گردد و در آینده‌ای نه چندان دور می‌توان تالش را به عنوان الگوی مدیریت پسماند کشور معرفی نمود.


رضایی مهمترین راهکار برای اجرایی شدن، توجیه اقتصادی و جذب سرمایه‌گذاران بخش خصوصی برای ورود به چنین پروژه‌هایی را حمایت‌های دولتی و حاکمیتی در قالب کمک‌های بلاعوض یا تسهیلات کم‌بهره برشمرد و در این زمینه با توجه به ابعاد ملی پروژه، نقش حمایت‌های سازمان برنامه و بودجه کشور، صندوق توسعه ملی، صندوق محیط زیست و صندوق نوآوری و شکوفایی را در این زمینه راهگشا عنوان کرد.

منبع پاون
برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد، بخش‌های موردنیاز با * مشخص شده‌اند.