سازمان ملل خواهان توقف فاینانس پروژه‌های سوخت فسیل

سازمان ملل خواهان توقف فاینانس پروژه‌های سوخت فسیل

دبیرکل سازمان ملل متحد در یک کنفرانس اقلیمی، خواستار فاینانس پروژه‌های پاک به جای زیرساخت سوخت فسیلی از سوی بانک‌ها شد.

به گزارش امواج‌برتر، آنتونیو گوترش ضمن تشویق از اقتصادهای بزرگی که اهداف کربن خنثی شدن را تعیین کرده‌اند، تاکید کرد تحت تعهدات جاری جهان همچنان به سوی افزایش دمای ۲.۴ درجه‌ای فاجعه آمیز تا پایان قرن معاصر پیش می‌رود.

وی در سخنرانی خود در نشست گفت و گوی اقلیمی پترزبرگ ۲۰۲۱ بیان کرد: ما دیگر نمی‌توانیم زیرساخت سوخت فسیلی بزرگ را در هیچ نقطه‌ای تامین مالی کنیم. چنین سرمایه گذاری‌هایی وضعیت نامساعد ما را وخیم‌تر می‌کنند و حتی مقرون به صرفه هم نیستند.

دبیرکل سازمان ملل اظهار کرد: سوخت های فسیلی در حال حاضر گرانتر از پروژه‌های تجدیدپذیر هستند. بنابراین لازم است سهامداران بانک‌های توسعه چند ملیتی و موسسات مالی توسعه با مدیریت این بانک‌ها در زمینه تامین مالی پروژه‌های کم کربن و منعطف در برابر تغییرات اقلیمی همکاری کنند. وی همچنین خواستار تعیین قیمتی برای انتشار کربن شد.

در این بین، بانک مک کواری استرالیا روز جمعه اعلام کرد سهام باقی مانده در بخش زغال سنگ و میزان وام دهی به این صنعت را کاهش داده است و انتظار دارد تا سال ۲۰۲۴ هیچ ارتباطی با این صنعت نداشته باشد.

دویچه بانک هم سال گذشته اعلام کرد به فاینانس پروژه‌های جدید نفت و گاز در بخش ماسه‌های نفتی و منطقه قطب شمال بلافاصله پایان می‌دهد.

بر اساس گزارش اویل پرایس، در آمریکا گلدمن ساکس در دسامبر سال ۲۰۱۹ اعلام کرد که حاضر به فاینانس پروژه‌های جدید معدنکاری نخواهد شد. ولز فارگو و جی پی مورگان هم اعلام کردند فاینانس پروژه‌های نفت و گاز در قطب شمال را متوقف می‌کنند.

این خبر چقدر مفید بود؟

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد، بخش‌های موردنیاز با * مشخص شده‌اند.