مدیرعامل شرکت مدیریت شبکه برق ایران عنوان کرد:

بودجه بهینه‌سازی مصرف ۲ برابر افزایش یافت

بودجه بهینه‌سازی مصرف ۲ برابر افزایش یافت

رجبی مشهدی سخنگوی صنعت برق از بودجه ۳ هزار میلیارد تومانی برای بهینه‌سازی مصرف برق خبر داد و گفت: بخش زیادی از کسری ۱۰ هزار مگاواتی برق ناشی از ارزانی انرژی در ایران است.

به گزارش امواج برتر به نقل از بازار، تراز نامه مصرف برق در کشور چند سالی است که دیگر منفی شده است. بر اساس آنچه اعلام شده امسال با کسری ۱۰ هزار مگاواتی به استقبال تابستان می رویم. کسری که سال گذشته به ۱۵ هزار مگاوات هم رسیده بود، خاموشی های متعددی را در سطح کشور رقم زد. حالا مسئولین توانیر وعده کرده اند که تا قبل از شروع پیک مصرف ۶ هزار مگاوات به ظرفیت تولید کشور افزوده خواهد شد. فعالین صنعت برق مدعی اند که در طول برنامه ششم توسعه حتی یک مگاوات هم به ظرفیت تولید برق کشور افزوده نشده و بخشی از بحران صنعت برق را حاصل همین مساله می دانند. اما این تمام ماجرا نیست. نگاهی به شدت مصرف انرژی در ایران نشان می دهد که رشد مصرف در ایران خیلی بیشتر از استاندارهای جهانی در حال حرکت است. سخنگوی صنعت برق از احتمال افزایش ۵ درصدی مصرف برق در سال جاری خبر می دهد. بخشی از رشد مصرف حاصل اضافه شده مشترکین جدید است. اما بخش دیگری از آن نتیجه سال‌ها بی توجهی به طرح‌های بهینه‌سازی مصرف است.

بودجه در نظر گرفته شده برای بهینه سازی مصرف انرژی در امسال نسبت به پارسال تقریبا دو برابر شده است. بر اساس طریق بند «ت» تبصره ۱۵ قانون بودجه تا سقف ۲۶۰۰ میلیارد تومان برای بهینه سازی مصرف اختصاص داده شده است. ضمن اینکه مقرر شده ۴۰۰ میلیارد تومان هم در حوزه آزمایشگاه های مرتبط در بخش تجدید پذیر اختصاص داده شود

البته مصطفی رجبی مشهدی مدیرعامل شرکت مدیریت شبکه برق ایران می‌گوید که بودجه در نظر گرفته شده برای بهینه‌سازی مصرف در ایران نسبت به پارسال دوبرابر افزایش یافته است. به گفته او، بر اساس طریق بند «ت» تبصره ۱۵ قانون بودجه تا سقف ۲۶۰۰ میلیارد تومان برای بهینه سازی مصرف اختصاص داده شده است. ضمن اینکه مقرر شده ۴۰۰ میلیارد تومان هم در حوزه آزمایشگاه های مرتبط در بخش تجدید پذیر اختصاص داده شود.

به گفته او، اقدامات وزارت نیرو در دو حوزه بهینه‌سازی مصرف و بهبود کارایی وسایل برقی و هوشمند سازی خلاصه خواهد شد. اما بخشی دیگری از مدیریت مصرف به عملکرد دیگر دستگاه ها بستگی دارد. از وزارت صمت که باید با نظارت بیشتر روی گرید مصرف وسایل برقی به ما در مدیریت مصرف کمک کند تا وزارت راه و شهرسازی و شهرداری که با استانداردسازی خانه ها می توانند تا حد زیادی مصرف را کاهش دهند.

سخنگوی صنعت برق همچنین در پاسخ به این سوال که چه هدف‌گذاری برای بهینه‌سازی مصرف انرژی برای امسال صورت گرفته است، گفت: ایران به لحاظ شاخص شدت انرژی به هیچ وجه وضعیت خوبی ندارد. بنابر این کوچکترین کاری که در این حوزه انجام شود، می تواند تا حد زیادی مصرف را کاهش دهد.

این انباشتگی ناترازی که در چند سال ایجاد شده است در کوتاه‌مدت جبران نخواهد شد. با وجود اینکه ۶ هزار مگاوات تا قبل از پیک به ظرفیت تولید برق کشور افزوده خواهد شد اما بازهم حدود ۱۰ هزار مگاوات کسری داریم

ارزانی عامل اصلی ناترازی

مدیرعامل شرکت مدیریت شبکه برق ایران در ادامه با بیان اینکه این انباشتگی ناترازی که در چند سال ایجاد شده است در کوتاه‌مدت جبران نخواهد شد، گفت: در سال ۱۴۰۰، ۱۵ هزار مگاوات کمبود برق داشتیم، برای سال ۱۴۰۱، ۶ هزار نیروگاه ساختیم با این وجود آن دست‌کم ۲ تا ۳ هزار مگاوات به تعداد مشترکان جدید در بخش خانگی و صنعتی شبکه برق اضافه شد که باید جبران شود، در عین حال بازهم ناترازی وجود دارد که باید بتوانیم ۱۰ هزار مگاوات را از طریق مدیریت سمت تقاضا جبران کنیم.

رجبی مشهدی همچنین یکی از دلایل ناترازی تولید و مصرف را ناترازی در دخل و خرج صنعت برق و قیمت ارزان انرژی برشمرد و خاطرنشان‌ کرد: ارزانی انرژی در ایران موجب شده که طرح‌های مربوط به کاهش و مدیریت مصرف انرژی در ایران توجیه اقتصادی نداشته باشد. به همین دلیل وزارت نیرو به دنبال منطقی کردن قیمت‌ها به خصوص حذف یارانه‌های غیرضروری و ناعادلانه است.

استفاده از دانش‌بنیان‌های برای مدیریت مصرف

این مقام مسئول در صنعت برق در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه از توانیر در حوزه‌های مختلف از توان شرکت‌های دانش‌بنیان استفاده می‌کند، ادامه داد: به عنوان مثال در زمینه افزایش توان نیروگاهی و بالا بردن ظرفیت تولید، توسط شرکت‌های دانش‌بنیان کارهای خوبی صورت گرفته است. ضمن اینکه دانش بنیان‌ها به حوزه ساخت تجهیزات و همچنین افزایش بهره‌وری تجهیزات شبکه انتقال هم ورود کرده و نتایج بسیار مثبنی هم حاصل شده است.

سخنگوی صنعت برق می‌گوید که حدود دو سالی است که از کمک شرکت‌های دانش‌بنیان به طور خاص در حوزه‌های استانی استفاده شده است.

این خبر چقدر مفید بود؟

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

منبع گروه خبر امواج برتر
برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد، بخش‌های موردنیاز با * مشخص شده‌اند.