بازیافت و بی‌خطرسازی لامپ‌های فلورسنت با دستگاه ایران ساخت

بازیافت و بی‌خطرسازی لامپ‌های فلورسنت با دستگاه ایران ساخت

یک شرکت فناور موفق شده است با توانمندی بومی در زمینه نابودی و بی‌خطرسازی انواع پسماندهای باقی ‌مانده از لامپ‌های فلورسنت و گازی، چاپگرها و خدمات خود را ارایه کند.

به گزارش امواج‌برتر به نقل از مهر، محققان یک شرکت دانش بنیان موفق به نابودی و بی خطرسازی پسماند انواع باتری، کارتریج تونر، ارایه خدمات نمونه‌برداری و پایش جیوه در محیط، ارایه خدمات حمل و نقل پسماندهای ویژه و صنعتی شد.

این شرکت فناور دستگاه ایران‌ساخت را طراحی کرده است که لامپ‌های کم‌مصرف فلورسنت و گازی را قبل از پردازش در یک مرکز بازیافت خرد کرده و تمام بخارات جیوه موجود در لامپ‌های مستعمل را کنترل می‌کند. این دستگاه دارای یک مخزن ۲۰۰ لیتری است که گنجایش ۳۰۰ تا ۳۵۰ کیلوگرم پسماند لامپ را دارد.

ذرات و بخارات جیوه حین فرآیند خردایش توسط فیلتراسیون تعبیه شده در دستگاه، کنترل و حذف می‌شوند از این رو دیگر نگرانی بابت شکسته شدن لامپ‌های کارکرده حین انبارداری، جابجایی و حمل و نقل وجود ندارد حذف بخارات جیوه توسط دستگاه لامپ خردکن ارزان‌ترین شیوه مقدماتی جهت جلوگیری از خطرات زیست محیطی ناشی از انتشار بخارات جیوه در پسماند لامپ‌های کارکرده است.

کاهش اثرات زیان بار ترکیب خطرناک جیوه بر سلامت انسان و محیط زیست عدم نگرانی از شکسته شدن لامپ‌ها و جلوگیری از انتشار بخارات جیوه در محیط حین انبارداری و حمل و نقل از ویژگی‌های این دستگاه است. مطالعات نشان می‌دهد حدود ۲ تا ۳ درصد لامپ‌ها در زمان انبارداری جابجایی بسته‌بندی و حمل و نقل شکسته می‌شوند، بنابراین، استفاده از دستگاه لامپ خرد کن شرایط ایمن و موثری را در محیط کار فراهم می‌آورد.

کاهش هزینه و فضای نگهداری پسماند لامپ‌ها هنگام انبارداری کاهش هزینه و مشکلات حمل و نقل پسماند لامپ‌ها کاهش حجم پسماند لامپ‌ها تا بیش از ۸۰ درصد، صرفه جویی در نیروی کار حین بسته‌بندی پسماندها و حمل و نقل، ساماندهی و مدیریت پسماند لامپ‌های سوخته و کارکرده، بازیابی مواد تشکیل دهنده لامپ و ترویج فرهنگ برخورد با پسماندهای ویژه ارتقاع سیستم مدیریت و تفکیک پسماند در مجموعه‌های صنعتی از ویژگی‌های دستگاه لامپ خردکن ایران‌ساخت است.

این خبر چقدر مفید بود؟

میانگین امتیاز 1 / 5. تعداد آرا: 1

منبع گروه خبر امواج‌برتر
برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد، بخش‌های موردنیاز با * مشخص شده‌اند.