افزایش مشترکان کنتور هوشمند و مدیریت مشترکان پرمصرف

افزایش مشترکین کنتور هوشمند و مدیریت مشترکین پرمصرف

مدیرکل هوشمندسازی و فناوری نوین توانیر اعلام کرد: بر اساس برنامه تعریف شده در سال آینده دو میلیون مشترک به کنتور هوشمند مجهز خواهند شد و یکی از اهداف اجرای این طرح مدیریت بار مشترکین پرمصرف در صورت نیاز است.

به گزارش امواج‌برتر به نقل از ایسنا، حامد احمدی با اشاره به آخرین وضعیت پیشرفت طرح فهام در کشور، عنوان کرد: در حال حاضر نزدیک ۸۰۰ هزار کنتور هوشمند در شبکه برق نصب شده که با این اقدام بیش از ۴۰ درصد بار توزیع را می‌توانیم رویت‌پذیر داشته باشیم.

وی با تاکید بر اینکه امکان رویت‌پذیری حدود ۶۰ درصد بار در سیستم وجود دارد که البته کل آن توسط بخش توزیع صورت نمی‌گیرد، افزود: برنامه ما این است که قریب به دو میلیون کنتور هوشمند را در سال آینده نصب کنیم.

مدیرکل هوشمندسازی و فناوری نوین توانیر با اشاره به اینکه این طرح هم برای مشترکان جدید و هم مشترکان موجود اجرایی خواهد شد، تصریح کرد: هدف کنترل‌پذیری قطع برق مشترکان نیست. در فرایند کنترل‌پذیری بار، همه مشترکان برق می توانند با اطلاع شرایط مصرف خود، مدیریت مصرف برق را بطور صحیح انجام دهند تا نسبت به صرفه جویی در مصرف انرژی و هزینه‌های برق خود اقدام نمایند. مدیریت مصرف شامل عدم استفاده از تجهیزات پرمصرف در ساعات اوج بار و استفاده از آنها در ساعات دیگر است.

احمدی گفت: اجرای این طرح نه تنها به معنی قطع برق نیست بلکه با مدیریت مصرف برق توجه ویژه به تامین برق پایدار مشترک وجود دارد.

مدیرکل هوشمندسازی و فناوری نوین توانیر بیان کرد: برنامه این است که مانند سال گذشته مدیریت مصرف در بارهای عمومی، کشاورزی و صنعتی وجود داشته باشد، به‌طوری که با جابه‌جایی بار شرایطی را ایجاد کنیم که تامین برق دچار مشکل نشود.

به گفته احمدی، هدف این است در تابستان سال آینده نیز مشترکان خانگی و تجاری همانند سال جاری بتوانند بدون مشکل به فعالیت‌های روزانه خود ادامه دهند.

وی عنوان کرد: برتری نصب کنتورهای هوشمند برای متقاضیان جدید و مشترکان پر مصرف در بخش خانگی و تجاری بوده و در بخش کشاورزی، صنعتی و اداری نیز تلاش بر این است که کلیه مشترکان بزرگ کنترل‌پذیر شوند.

احمدی با تاکید بر اینکه با ورود به زمینه هوشمندسازی می‌توانیم مدیریت بار انجام دهیم، افزود: هوشمندسازی و نصب تجهیزات مربوط به آن از جمله کنتورهای هوشمند مزایای بیشماری دارند از جمله اینکه با رویت شاخص‌های تامین برق امکان بهبود کیفیت تامین برق مشترک و شناسایی نقاط ضعف شبکه برای همکاران صنعت برق فراهم می‌شود. همچنین با اطلاع دقیق از میزان مصرف،  سرمایه‌گذاری در صنعت برق هدفمندتر از گذشته خواهد بود. همچنین این طرح امکان اطلاع مشترک از رفتار مصرف برق را نیز فراهم نموده و با این اطلاع‌رسانی و تغییر رفتار مصرف بی‌گمان به اقتصاد خانواده‌ها نیز کمک شایانی می‌شود.

به گفته وی، بر اساس برنامه تعریف شده در صورت تامین منابع مالی در پیک سال آینده نسبت به پیک امسال مشترکان بیشتری مجهز به کنتور هوشمند خواهند شد.

این خبر چقدر مفید بود؟

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

منبع گروه خبر امواج‌برتر
برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد، بخش‌های موردنیاز با * مشخص شده‌اند.