افزایش 5 هزار مگاواتی ظرفیت نیروگاه‌های حرارتی در دستور کار شرکت برق حرارتی

افزایش 5 هزار مگاواتی ظرفیت نیروگاه‌های حرارتی در دستور کار شرکت برق حرارتی

مدیرعامل شرکت مادرتخصصی برق حرارتی عنوان کرد: برای تامین برق پایدار پیک تابستان سال آینده، برنامه ساخت سه هزار و 26 مگاوات نیروگاه حرارتی توسط برق حرارتی، هزار و 478 مگاوات نیروگاه حرارتی توسط صنایع و 515 مگاوات ارتقای ظرفیت عملی تولید واحدهای حرارتی در دستور کار قرار گرفته است.

به گزارش امواج‌برتر به نقل از پاون، عبدالرسول پیشاهنگ، در نشست وزیر نیرو با مدیران صنعت برق در سخنانی سهم واحدهای حرارتی از کل نیروگاه‌های منصوبه کشور را ۸۱ درصد اعلام کرد و افزود: سهم تولید برق این واحدها به ۹۵ درصد رسیده است.

وی با اشاره به اینکه تولید سالانه ۳۴۸ میلیارد کیلووات ساعت برق توسط نیروگاه‌های کشور، جایگاه ما را در جهان جابه‌جا می‌کند، ذکر کرد: در حال حاضر 68 درصد نیروگاه‌های کشور سهم بخش خصوصی و مابقی آن متعلق به بخش دولتی است.

پیشاهنگ به ثبت چهار رکورد صنعت تولید برق حرارتی در دوره اوج بار سال ۱۴۰۱ اشاره کرد و اظهار کرد: افزایش ظرفیت نیروگاه‌های حرارتی در یک سال با ساخت ۲۴ واحد نیروگاهی جدید به ظرفیت چهار هزار و 231 مگاوات و ارتقای توان و رفع محدودیت تولید در ۲۸۶ واحد نیروگاهی به ظرفیت هزار و ۳۵ مگاوات، تولید ۳۴۸ میلیارد کیلووات ساعت انرژی، نصب و راه‌اندازی یک واحد گازی نیروگاهی در مدت هشت ماه و اجرای ۹۴ هزارمگاوات تعمیرات نیروگاهی قبل از شروع پیک، چهار رکوردی هستند که با همت و غیرت تلاشگران این بخش به ثبت رسیده است.

مدیرعامل شرکت برق حرارتی با اشاره به اینکه با تعمیرات به موقع نیروگاه‌ها و اقدامات مدیریتی، ضریب آمادگی واحدهای حرارتی در دوره اوج بار سال جاری بالغ بر ۹۸ درصد بوده است، اعلام داشت: ۱۰۷ هزار مگاوات تعمیرات نیروگاهی تا پایان اردیبهشت سال ۱۴۰۲ در دست اقدام است که تاکنون ۳۲ هزار مگاوات از آن آغاز شده است.

وی با اشاره به اینکه برای آمادگی در دوره اوج بار سال ۱۴۰۱ بیش از ۱۴۴ هزار قطعه ساخت داخل شده است، عنوان کرد: ساخت روتور توربین نیروگاه بعثت، به مدار آمدن واحدهای حادثه دیده ۳ و ۴ گازی نیروگاه سیکل‌ترکیبی یزد، ساخت بلدرینگ واحد آسک، ساخت پره‌های توربین گازی H25، ساخت داخل روتور میتسوبیشی نیروگاه ری، بومی‌سازی سخت افزار و نرم افزار سیستم کنترل و هیدرولیک توربین بخار نیروگاه شازند از مهم‌ترین اقدامات انجام شده در این بخش هستند.

مدیرعامل شرکت برق حرارتی با اشاره به ساخت داخل کردن ۹۵ درصد قطعات نیروگاهی، تصریح کرد: براساس برنامه‌ریزی صورت گرفته قرار بر این شده است تا برای تامین برق پایدار پیک تابستان سال آینده برنامه ساخت سه هزار و 26 مگاوات نیروگاه حرارتی توسط برق حرارتی، هزار و 478 مگاوات نیروگاه حرارتی توسط صنایع و 515 مگاوات ارتقای ظرفیت عملی تولید واحدهای حرارتی در دستور کار قرار بگیرد.

این خبر چقدر مفید بود؟

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

منبع گروه خبر امواج‌برتر
برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد، بخش‌های موردنیاز با * مشخص شده‌اند.