مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
سه شنبه,25 تير 1398
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 268منبع: روابط عمومی برق منطقه‌ای خراسان
کد خبر : 10007730 09:19:00 | 1397/6/31

جلسه‌ای به منظور استفاده از ظرفیت‌های قانونی در برقدار کردن چاه‌های کشاورزی باحضور مشاور امور مجلس شرکت توانیر، مدیران عامل و مدیران ارشد شرکت‌های برق منطقه‌ای خراسان،توزیع نیروی برق شهرستان مشهد،خراسان رضوی،شمالی،جنوبی،توزیع نیروی برق استان‌های گلستان، مازندران، کرمان، یزد و با حضور مجری طرح برقرسانی به چاه‌های کشاورزی کشوردرمحل شرکت برق منطقه ای خراسان برگزار شد.

 

به گزارش امواج برتر  به نقل از روابط عمومی شرکت برق منطقه ای خراسان، مدیرعامل شرکت برق منطقه ای خراسان درجلسه مذکور،اظهارداشت: علی رغم فشارهای اقتصادی، صنعت برق در چهل سال گذشته عملکرد مثبتی داشته است.مهندس متولی زاده با بیان این مطلب افزود:درچهل سال گذشته و پس از انقلاب اسلامی به همت کارکنان و مدیران، صنعت برق کشور عملکرد درخشانی داشته و توانسته به عنوان یک افتخار در منطقه مطرح باشد. وی همچنین تصریح کرد:درحالی‌که 5/1 میلیارد نفر از جمعیت دنیا از نعمت برق بی‌بهره‌اند، 100 در صد جمعیت شهری کشور و تمام روستاهای بالای 10خانوار از نعمت برق برخوردارند که این عملکرد باوجود شرایط تحریم و کمبود منابع حاصل شده است.

مهندس متولی‌زاده ضمن اشاره به اقتصاد برق،اظهارداشت:ارزان ترین برق دنیا در ایران به مردم عرضه می‌شود و دولت یارانه سنگینی را پرداخت می کند تا برق با قیمت بسیار پایین به مردم ارايه شود.

وی با انتقاد از طرح تثبیت قیمت‌ها در سال 1383 اظهارداشت: اگر این طرح اجرا نمی‌شد و قیمت برق سالانه متناسب با نرخ تورم درکشور افزایش می‌یافت، صنعت برق امروز نه تنها بدهی به تولید کنندگان و پیمانکاران نداشت بلکه طرح‌های توسعه‌ای به موقع اجرا شده بود. مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای خراسان در ادامه بیان داشت: فاصله بین درآمد وهزینه درصنعت برق افزایش یافته و راه کاهش آن، صرفه جویی هزینه ها و کسب منابع درآمدی جدید است.

وی خاطرنشان ساخت: یکی از راهکارهای تامین منابع را برقی کردن چاه های کشاورزی عنوان کرد و گفت: با برقی کردن چاه های کشاورزی و صرفه‌جویی درسوخت گازوئیل، منابع مالی زیادی برای کشور وصنعت برق حاصل می شود. 

در این جلسه مهندس حیدری مشاور امور مجلس شرکت توانیر،ضمن اشاره به حمایت مسئولان سازمان برنامه و بودجه و مسئولین ونمایندگان مجلس در زمینه استفاده از ظرفیت های قانونی کشور ، ضرورت برنامه ریزی، هماهنگی و اقدام نظام مند صنعت برق برای برقدار کردن چاه های کشاورزی را خواستارشد.وی همچنین اقدام منسجم و یکپارچه و استفاده از مشاور را لازمه تحقق اهداف در راستای برقدار کردن چاه های کشاورزی دانست.

در ادامه این جلسه معاون برنامه ریزی و تحقیقات شرکت برق منطقه ای خراسان و مجری طرح برقرسانی به چاه های کشاورزی کشور طی گزارشی از روند برقدار کردن چاه‌های کشاورزی در کشور را بیان نمود.

مهندس محمودی تصریح کرد: تا پایان سال 1396 بیش از 226 هزار حلقه چاه کشاورزی در کشور برقدار شده و بیش از200 هزار حلقه چاه کشاورزی بدون برق وجود دارد.وی با اشاره به اینکه بیش از90 درصد مصرف آب کشور در بخش کشاورزی است، اظهارداشت: با برقدار کردن چاه های کشاورزی امکان مدیریت برداشت آب از سفره های زیر زمینی بوجود خواهد آمد.مجری طرح برقرسانی به چاه های کشاورزی افزود: با استفاده از ظرفیت های قانونی ماده 12 قانون رفع موانع تولید ، می توان در سرعت بخشیدن به برقدار کردن چاه‌های کشاورزی اقدام کرد.

وی درپایان خاطرنشان ساخت: شرکت‌های توزیع نیروی برق ضمن ارسال اطلاعات و مستندات لازم، با مشاورطرح برای عقد قرارداد استفاده از صرفه‌جویی‌های سوخت ناشی از برقرسانی به چاه‌های کشاورزی، با شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت کشور اقدام نمایند.

شایان ذکر است در پایان، حاضران جلسه در خصوص اجرای طرح برقدارکردن چاه‌های کشاورزی به بحث وتبادل نظر پرداختند.

()