مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
سه شنبه,25 تير 1398
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 513منبع: خبرگزاري مهر
کد خبر : 10007659 15:30:00 | 1397/5/23

استفاده از ربات‌ها برای انجام عملیات امداد و نجات امر تازه‌ای نیست، اما به تازگی دولت امریکا به تولید انبوهی از ریزربات‌ها که قادر به اقداماتی از این دست باشند، علاقه نشان داده است.

به گزارش امواج برتر و به نقل از خبرگزاری مهر، ربات‌های جدید بسیار کوچک بوده و بر روی نوک انگشت جای می‌گیرند. این ربات‌های مینیاتوری می‌توانند با حضور در نقاط حادثه دیده که شرایط بی‌ثبات و ناپایداری نیز دارند، و نیز در محیط‌های آغشته به مواد سمی یا دیگر مناطقی که حضور انسان در آنها به علت شدت تخریب بسیار دشوار است، وظایف محول شده را انجام دهند.

قرار است شرکت‌های خصوصی برای اجرای این طرح زیر نظر آژانس دارپا وابسته به دولت آمریکا فعالیت کنند و فناوری‌های جدید خود را ابتدا برای استفاده ارتش ایالات متحده ارايه کنند.

محصولاتی که برای این کار ابداع خواهند شد، SHRIMP نام خواهند گرفت که مخفف عبارت پلتفرم‌های ریزرباتیک مستقل کوتاه برد یا SHort-Range Independent Microrobotic Platforms می‌باشد.

ربات‌های مذکور تا بدان حد کوچک خواهند بود که می‌توانند از درون شلنگ یا سیستم لوله‌کشی آب نیز به سمت اهداف خود حرکت کنند. آژانس دارپا قصد دارد ۳۲ میلیون دلار در این زمینه سرمایه گذاری کند. 

()