مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
سه شنبه,25 تير 1398
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 1789منبع: شماره 89 امواج برتر نویسنده: غلامرضا يزداني شواكند
کد خبر : 10007588 17:54:00 | 1397/4/30

از نبود فرهنگ مطالعه به‌عنوان يك آسيب اجتماعي در كشور ياد مي‌شود. آمار كتاب‌خوان‌ها پايين است و با آمدن شبكه‌هاي اجتماعي و فضاي مجازي، باز هم رو به كاهش نهاده است. دسترسي آسان به فضاي مجازي با مطالب بريده بريده و جملات گزينشي، نوعي توهم دانايي را به ارمغان آورده است كه  مي‌پنداريم از مطالعه بي‌نياز شده‌ايم و هر چه آموختني و خواندني است را مي‌توانيم در شبكه‌هاي مجازي در چشم بر هم زدني جست‌وجو كنيم و به دانايي برسيم. شايد دسترسي بيشتر مهندسان به فناوري‌هاي روز كه ناشي از ضرورت‌هاي كاري و مهارت‌هاي شغلي است، سبب شده است اين قشر كه از قضا بيش از ديگران به دانستن و دانش روز نياز دارد، خود را از مطالعه بي‌نياز احساس كند و مرجع و منبع دانش و دانسته‌هاي خود را صفحات وب قرار دهد، صفحه‌هايي كه به‌دليل ماهيت مجازي بودن‌شان انسان را از مطالعه عميق باز مي‌دارند و مانع ايستادن بر يك جمله يا متن و تفكر نمودن پيرامون موضوع مطالعه مي‌شوند.

اشاره شد كه مهندسان بيش از ديگران نيازمند دانش به‌ويژه دانش روز هستند، اين موضوع ناشي از برتربيني مهندسان نسبت به ديگر مردم جامعه نيست و همه‌ي مردم و مشاغل به دانستن و مطالعه نيازمندند اما از آن‌جا كه ماهيت كار مهندسي بر تحليل موضوعات و تصميم‌گيري‌هاي سيستماتيك استوار است و مهندسان به نوعي«توانستن» براي كارهاي مهندسي خود نيازمند هستند، بايد پيش از «توانستن»، به «دانستن» رسيده باشند و اگر قرار است «توانستن»‌ها توسعه يابد، بايد پيش از آن دانستن‌ها توسعه يابد. توسعه يك جامعه نيازمند اشخاص توسعه يافته است و چگونه مي‌شود شخصي بدون «دانستن» به توسعه يافتگي رسيده باشد. جامعه امروز در عصر فناوري براي توسعه نيازمند علوم مهندسي است و مهندسان بيشترين نقش را در توسعه‌ي جامعه دارند. پس هيچ مهندسي از مطالعه بي‌نياز نيست!

مطالعه فرآيندي انرژي‌بر است كه بايد از كودكي و سال‌هاي نوجواني و جواني به آن خو گرفت و در سال‌هاي ميانسالي با آن به جنب و جوش و شكوفايي رسيد و در كهنسالي با آن آرامش را تجربه كرد. اين فرآيند انرژي‌بر نيازمند برنامه‌ريزي است تا به عادت و رفتار روزانه تبديل شود و بر بهانه‌هايي مانند شلوغ بودن كارها و كمبودوقت و گراني كتاب پيروز شود. ما آن‌قدر كار نداريم و آن‌قدر سرمان شلوغ نيست كه نتوانيم كتاب بخريم و كتاب بخوانيم. اما آن‌قدر آشفتگي ذهني داريم كه مي‌تواند ما را از مطالعه باز دارد. مي‌گوييم براي خواندن وقت نداريم اما ساعت‌هاي زيادي از روز را به بيهودگي سپري مي‌كنيم يا از وقت‌هاي كم و فرصت‌هاي كوتاه و زمان‌هاي اندك براي مطالعه چند خط و چند صفحه استفاده نمي‌كنيم. چگونه است كه در همان زمان‌هاي اندك، فرصت را غنيمت مي‌شمريم و به بسياري از كارهاي غيرضروري مي‌پردازيم اما نوبت به مطالعه كه مي‌رسد با كمبود وقت مواجه مي‌شويم. خواندن دو صفحه كتاب قبل از خواب، يك صفحه در زمان انتظار در ايستگاه قطار شهري يا فرودگاه، نيم‌صفحه در صف انتظار براي چيزي ديگر يا كاري ديگر مي‌تواند زمان مطالعه‌ي مفيد ما را در طول روز آن‌قدر افزايش دهد كه ماهي دست كم يك كتاب خوب مطالعه كنيم.

چند سالي است جنبش پسنديده‌اي در شروع سال نو شكل گرفته است كه هديه دادن كتاب در نوروز را تشويق مي‌كند. اما كتاب خواندن كه در سال نو خلاصه نمي‌شود. ما 365 روز نو در طول سال داريم كه همه‌ي آن‌ها براي مطالعه مناسب هستند و ده‌ها بهانه ديگر در طول سال كه براي پيشكش نمودن كتاب، خوب هستند. اگر براي كتاب نخواندن دنبال بهانه باشيم هرگز موفق به مطالعه‌ي منظم نخواهيم شد، اما اگر براي كتاب خواندن دنبال بهانه باشيم كتاب‌خوان خواهيم شد. از آن بهانه‌ها كه براي كتاب نخواندن عنوان كرده‌ايم، يكي گراني كتاب است. مگر قرار است چقدر كتاب بخوانيم كه گران است؟ هزينه‌اي كه قرار است سالانه براي كتاب پرداخت كنيم چقدر است كه گراني آن بخواهد به دانايي ما آسيب بزند؟

علوم مهندسي به‌شدت در حال تغيير و تحول است و هر روز آن‌قدر بر حجم دانش جديد افزوده مي‌شود كه بدون مطالعه‌ي منظم و به روز نگه‌داشتن دانش، امكان ماندن در حوزه‌ي كسب و كار مهندسي وجود ندارد. سازمان‌هاي جهاني، عنوان مهندس را شايسته كسي  مي‌دانند كه شايستگي يادگيري در همه‌ي عمر را كسب نموده باشد و مهارت آموختن از طريق مطالعه را درخود تقويت كرده باشد. بر اين اساس براي يك مهندس، مطالعه كردن نه يك ژست كه يك ضرورت است. چگونه يك مهندس مي‌تواند در حوزه‌ي كسب و كار و كارهاي مهندسي خود به موفقيت برسد در صورتي‌كه دانستن را در خود تقويت نكرده باشد و در حوزه‌ي تخصصي خود از اخبار و رويدادهاي مهم و نوشته‌هاي تازه نشر يافته ديگران بي‌اطلاع و با انديشمندان زمينه تخصصي خود بيگانه باشد؟ در جهاني كه پيوستگي تبديل علم به ثروت غول‌هاي فناوري دنيا را به زايش افسانه‌اي ثروت رسانده است، كدام مهندس بدون اطلاع يا كم‌اطلاع و ناآگاه موفق خواهد شد كسب و كاري را به سرانجام نيك برساند؟

وقتي دستاوردهاي مهندسي قرار است در حوزه‌هاي مختلف به‌كار گرفته شوند، مهندس بايد در حوزه‌هاي مختلف صاحب آگاهي و  اطلاعات باشد. مهندس اگر قرار است با نوآوري خود دنيا را تغيير دهد هيچ ابزاري به اندازه دانش به او كمك نخواهد كرد، آري هيچ مهندسي از مطالعه بي‌نياز نيست.

 

()