مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
دوشنبه,1 بهمن 1397
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 597منبع: روابط عمومی برق منطقه‌ای خراسان
کد خبر : 10007458 09:30:00 | 1397/3/3

با طرح‌های ویژه شرکت برق منطقه‌ای خراسان  عبور از  پیک مصرف برق در استان‌های خراسان با بهترین شکل ممکن صورت خواهد گرفت .

 به گزارش امواج برتر به نقل از روابط عمومی شرکت برق منطقه ای خراسان جلسه هم اندیشی گذر از پیک بار و تشریح برنامه های پاسخگویی  بار صنایع بزرگ در محل این شرکت برگزار شد. در این جلسه که نمایندگان صنایع بزرگ استان‌های خراسان حضور داشتند معاون برنامه ریزی و تحقیقات شرکت برق منطقه‌ای خراسان با اشاره به طرح‌های دردست اجرا برای عبور از پیک بار سال جاری اظهار داشت : امسال با توجه به کمبود بارشها در کشور پیش بینی می شود تولید برق نیز کاهش یابد . مهندس محمودی با اشاره به اینکه حدود 10 هزار مگاوات برق تولیدی کشور از طریق نیروگاهای برق آبی تامین می شود خاطرنشان ساخت : در سال گذشته در اردیبهشت ماه 30 میلیارد متر مکعب آب در پشت سدهای کشور وجود داشت که این میزان در سال جاری به 13 میلیارد متر مکعب کاهش یافته است که این امر در تولید برق درتابستان  تاثیر منفی خواهد داشت .

وی اظهار داشت : در سال گذشته 3/3 درصد به تعداد مشترکان برق کشور افزوده شده است که این میزان مشترک 7/7 درصد رشد مصرف را در پی داشته است که رشد بسیار بالایی است. مهندس محمودی استفاده از کولرهای گازی غیر استاندارد و با مصرف بالا را از مشکلات تابستان سال جاری عنوان کرد و اظهار داشت: شرکت توانیر علاوه بر برنامه‌های مختلف برای صنایع، برای مدیریت مصرف بخش خانگی نیز طرح‌های در تابستان سال جاری دارد. 

معاون برنامه‌ریزی و تحقیقات شرکت برق منطقه ای خراسان در ادامه به هزینه تامین برق از نیروگاه تا محل مصرف نیز اشاره کرد و گفت : تولید یک کیلو وات ساعت برق از نیروگاه تا محل مصرف هزینه ای بالغ بر 1500 دلار در بر دارد که نشان از بالا بودن هزینه تولید دارد . وی در ادامه خاطرنشان ساخت پیش بینی می شود در تابستان سال جاری کشور با کمبودحدود 6000  مگاوات برق مواجه شود که باید با برنامه ریزی این کمبود جبران شود . معاون برنامه ریزی و تحقیقات شرکت برق منطقه ای خراسان در این خصوص به همکاری چند بخش اشاره کرد و افزود : برنامه ریزی شده که  1500 مگاوات از این میزان با همکاری کشاورزان و کاهش مصرف چاه های آب کشاورزی جبران شود . که بر اساس این برنامه در 4 ساعت پیک تابستان چاههای کشاورزی خاموش و در غیر ساعات پیک حداقل قیمت برق از کشاورزان دریافت می شود . وی تصریح کرد در سال گذشته از این طریق 1300 مگاوات کشاورزان با وزارت نیرو همکاری کردند و امسال پیش بینی 1500 مگاوات کاهش مصرف برق از سوی کشاورزان شده است . مهندس محمودی در ادامه به تولید پراکنده در کشور اشاره  کرد و اظهار داشت : در سال جاری باید 700 مگاوات از طریق نیروگاههای کوچک تولید پراکنده تامین شود .وی همچنین افزود : در تابستان سال جاری 2300 مگاوات با اجرای طرح های مدیریت مصرف و همکاری صنایع بزرگ کشورو مدیریت بار آنها  تامین خواهد شد که سهم همکاری مشترکین فوق توزیع صنایع  استانهای خراسان درپیک 100 مگاوات می باشد.مهندس محمودی با اشاره به اینکه تفاهم نامه هایی با صنایع بزرگ کشور از سوی شرکت توانیر منعقد شده است افزود : ما هیچگاه به دنبال کاهش فعالیت‌های صنایع نیستیم و حتی کمک می کنیم تا تولید صنایع با توجه به وضعیت اقتصادی کشور افزایش یابد که این منوط به همکاری این بخش در کاهش مصرف برق در ساعات پیک می باشد. وی در پایان  طرح ذخیره عملیاتی را یکی از بهترین طرح های کاهش مصرف برق صنایع عنوان کرد و اظهار داشت : این طرح ابتدا از استان خراسان آغاز شد و اکنون به صورت ملی در کشور اجرا می شود و صنایع بزرگ نیز همکاری خوبی با این طرح دارند .

در ادامه مدیر دفتر خدمات مشترکان و مدیریت مصرف و وصول درآمد شرکت برق منطقه ای خراسان اظهار داشت: با توجه به افزایش دما در تابستان سال جاری نیاز به همکاری صنایع بزرگ برای عبور از پیک بار سال جاری به شدت مورد نیاز است . مهندس ارس نژاد افزود : پیش بینی ها بیانگر آن است که مدت زمان پیک کشور از 300 ساعت  در سال های گذشته به 500 ساعت افزایش خواهد یافت  و در برخی استانها  شاهد پیک بار در شهریور ماه خواهیم بود که در این ارتباط  طبق دستور العمل توانیر تعمیرات نیروگاهی عمدتا" با یک ماه تاخیر انجام خواهد شد تا از حد اکثر توان نیروگاه ها استفاده شود .

 وی با اشاره به اینکه در صورت همکاری صنایع ، خاموشی ناخواسته در کشور نخواهیم داشت تصریح کرد: پیک بار در سال گذشته بالغ بر 55 هزار مگاوات بوده است که پیش بینی می شود این رقم در سال جاری با رشد 5 درصدی به 58 هزارمگاوات خواهد رسید . وی در پایان با اشاره به آمار ارائه شده  از سوی شرکت مدیریت شبکه برق ایران اظهار داشت: رشد مصرف انرژی کشور در سال 1396 به میزان 88/6 درصد رسید که این میزان در ده سال گذشته بی سابقه بوده است.

لازم به ذکر است در این هم اندیشی مدیران وکارشناسان شرکت برق منطقه ای خراسان و همچنین نمایندگان صنایع بزرگ استان خراسان نقطه نظرات خود را در رابطه با عبور از پیک مصرف سال جاری ارائه کردند .

در پایان این جلسه از سه شرکت  ذوب پولاد بارثاوا ، مجتمع صنعتی اسفراین و سیمان بجنورد با توجه به همکاری این شرکت‌ها با طرح ذخیره سازی عملیاتی در سال 1396 و کاهش مصرف خود در پیک بار با اهدا لوح تقدیر از سوی شرکت برق منطقه ای خراسان تقدیر به عمل آمد.

()