مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
چهارشنبه,29 اسفند 1397
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 2033منبع: روزنامه خراسان
مطالب خواندنی > کامپیوتر

چگونه يک رايانه آلوده را نجات دهيم؟

کد خبر : 1000706 08:16:41 | 1393/8/26

نفوذ هرگونه بدافزاري به سيستم رايانه اي شما مي تواند دردسرهايي را از قبيل کند شدن سيستم و به خطر افتادن امنيت داده ها ايجاد کند، اما اگر با وجود رعايت تمام راه هاي پيشگيري از قبيل نصب آنتي ويروس و رعايت نکات امنيتي هنگام وبگردي باز هم احساس کرديد، رايانه تان به ويروس آلوده شده است، مي توانيد مراحل زير را دنبال کنيد تا بدافزارهاي موجود را از روي رايانه پاک کنيد.

1- استفاده از Safe Mode: ابتدا اينترنت سيستم را قطع کنيد و سيم اتصال به مودم را درآوريد يا WiFi سيستم را خاموش کنيد. حال وقت آن است که سيستم را در حالت Safe Mode بالا بياوريد. در ويندوز ۷ براي بوت درSafe Mode سيستم را خاموش کنيد.پس از روشن کردن دوباره به محض آن که چيزي در مانيتور ديديد، دکمه F8 را پشت سرهم فشار دهيد تا منوي بوت را ببينيد؛ حال Safe Mode را انتخاب کنيد و Enter را بزنيد. اما کار در ويندوز ۸ کمي متفاوت است. در اين نسخه، همچنان که سيستم روشن است، گزينه Restart را انتخاب کنيد و هم زمان دکمه Shift را نگه داريد و سپس در منوهايي که ظاهر مي شود، گزينه Safe Mode را انتخاب کنيد.

2- پاک کردن فايل هاي موقت: پاک کردن فايل هاي موقت (temp) سرعت اسکن سيستم را افزايش مي دهد و ممکن است بدافزار را نيز پاک کند. براي اين کار به اين آدرس Start> All Programs> Accessories> System Tools> Disk Cleanup برويد و سپس فايل هاي موقت(temporary) را پاک کنيد.

3- برنامه Malwarebytes را دانلود و اجرا کنيد: استفاده از يک آنتي ويروس قدرتمند مي تواند کارساز باشد؛ پيشنهاد ما استفاده از برنامه «Malwarebytes Anti-Malware است. براي استفاده از اين برنامه ابتدا دوباره به اينترنت وصل شويد، برنامه را دانلود و نصب کنيد.

مراقب باشيد که بعد از نصب و آپديت اين برنامه دوباره اتصال به اينترنت را قطع کنيد. براي کسب نتايج بهتر، بايد اين برنامه را روي سيستم ديگري دانلود و با يک فلش مموري آن را روي سيستم آلوده اجرا کنيد.پس از اجراي برنامه گزينه Perform quick scan را انتخاب کنيد و دکمه Scan را بزنيد. بهتر است براي اسکن، گزينه اسکن سريع را اول انتخاب کنيد چرا که همين اسکن مي تواندبيشتر بدافزارها را پيدا کند. اگر برنامه خودبه خود ناپديد شد و ديگر اجرا نشد، احتمالا سيستم شما به يک روت کيت يا بدافزاري آلوده است که عميقا در سيستم نفوذ کرده است و نمي گذارد اسکنر ها آن را حذف کنند. در اين حالت بار ديگر اسکن کامل را انتخاب کنيد. اگر برنامه آلودگي را تشخيص دهد آن را نمايش مي دهد. انتخاب بخش Scan Results نيز کمک مي کند نتايج را ببينيد. مواردي را که مي خواهيد پاک شود ، انتخاب کنيد و گزينه Remove Selected را بزنيد.

(0)