مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
شنبه,3 فروردين 1398
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 258منبع: خبرگزاري مهر
کد خبر : 10007438 10:29:00 | 1397/2/15

تحقیق دانشمندان سوئدی نشان می‌دهد گیاهان با ترشح سیگنال‌های شیمیایی زیر خاک یکدیگر را به رشد تشویق می‌کنند.

به گزارش امواج برتر و به نقل از خبرگزاری مهر، تحقیقی جدید نشان می‌دهد گیاهان از طریق مجموعه‌ای از سیگنال‌های زیرزمینی به همسایگان خود الهام می‌کنند تا رشد کنند.محققان دانشگاه علوم کشاورزی اوپسالا در سوئد متوجه شده‌اند دانه‌های ذرت از طریق سیگنال‌های شیمیایی که در دل خاک به سمت ریشه گیاهان اطراف پرتاب می‌شود، با آنها ارتباط برقرار می‌کنند.
این ترشحات شیمیایی قدرتمند به دانه‌ها نشان می‌دهد همسایگانشان از یک خانواده یا غریبه هستند. همچنین به این همسایگان کمک می‌کنند رشدشان را برنامه‌ریزی کنند.
ریشه گیاهان به سمت مناطق ساکت‌تر خاک رشد می‌کند تا از رقابت با گیاهان اجتناب کند و همزمان اندازه برگ‌هایشان را به حداکثر برسانند.
به هرحال دانشمندان برای درک بهتر تاثیرگذاری گیاهان بر رشد، دیگر دانه‌ها را با یک برس کوچک نوازش کردند تا لمس برگ گیاهان نزدیک را شبیه‌سازی کنند. آنها تغییراتی  در گیاهان نزدیک را جستجو و مواد شیمیایی ترشح شده از ریشه هر دانه را جمع‌آوری کردند. در مرحله بعد آنها را به محلول رشد منتقل کردند.
هنگامی‌که دانشمندان دانه‌های جدید را در این محلول پرورش دادند، گیاهان با هدایت منابع خود به رشد برگ‌های بیشتر و ریشه‌های کمتری، به این روند واكنش نشان دادند.
این امر نشان می‌دهد گیاهان در زمان رقابت با یکدیگر به پرورش برگ‌های بزرگ‌تر اهمیت بیشتری می‌دهند. این امر به آنها کمک می‌کند نور خورشید بیشتری جذب کنند و زنده بمانند.

()