مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
جمعه,3 اسفند 1397
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 456منبع: ايرنا
کد خبر : 10007433 08:54:00 | 1397/2/15

محققان سرگرم ابداع دستگاهی هستند که با منعکس کردن هولوگرام‌هایی بر سلول‌های مغزی، می‌تواند روزی به نابینایان امکان دیدن دهد و یا حس لامسه را به افراد فلج بازگرداند.

به گزارش امواج برتر و به نقل از ایرنا، محققان دانشگاه کالیفرنیا، برکلی در امریکا اظهار داشتند که با استفاده از نور به‌عنوان ابزاری برای تغییر عملکرد مغز، می‌توان حس‌ها و ادراک واقعی را تقلید کرد.

دستگاه مورد نظر که «مدولاتور هولوگرافیک مغز» نامیده می‌شود، هنوز در مراحل بسیار ابتدایی قرار دارد اما محققان در مقاله جدیدی که در مجله Nature Neuroscience منتشر شده است، نتایج امیدوار کننده‌ای را در زمینه آزمایش این دستگاه بر موش‌ها مطرح کردند.
دکتر «آلن مارندیلی» محقق عصب‌شناس در دانشگاه کالیفرنیا که در این مطالعه همکاری داشت، این دستگاه را گامی اولیه در یک مسیر طولانی برای ابداع وسیله‌ای فناورانه عنوان کرد که می‌تواند یک ایمپلنت واقعی مغز با حس‌های اضافی و یا حس‌های تقویت شده باشد.
محققان براساس نتایج آزمایش‌های اولیه خود در زمینه تغییر سلول‌های مغزی موش‌ها امیدوارند که روزی این فناوری ظرفیت تقلید حواسی را مانند بینایی یا لامسه در افراد فاقد این حواس داشته باشد.
به گفته محققان دانشگاه برکلی، با کدگذاری ادراکات در قشر مغز انسان، می‌توان به افراد نابینا اجازه داد که ببینند و یا حس لامسه را به افراد فلج بازگرداند.
دستگاه مورد نظر محققان با استفاده از روش معروف به اپتوژنتیکز optogenetics، از نور برای کنترل سلول‌های زنده استفاده می‌کند.
اساس این روش، وارد کردن کانال‌های حساس به نور در سلول‌های مغزی است؛ زمانی‌که این کانال‌ها تحت حمله یک پرتو نور قرار می‌گیرند باز می‌شوند و سلول مغزی متناظر را تحریک می‌کنند.
محققان بعد از وارد کردن کانال‌هایی که به طرز خاص ساخته شده‌اند در مغز موش‌ها، مشاهده کردند که این حیوانات قادر به کنترل سلول‌هایی شدند که به آنها اضافه شده بود.
محققان در تلاش برای شبیه‌سازی الگوهای واقعی فعالیت در مغز، هولوگرام خود را به لایه بالایی مغز منعکس و ده‌ها نرون را چند صد بار در ثانیه فعال کردند. آنها با انجام این کار امیدوارند که اساسا مغز را فریب دهند تا تصور کند چیزی را درک کرده است.
نتایج آزمایش این محققان بر موش‌ها نشان داده است که این فناوری می‌تواند باعث ایجاد تغییراتی در فعالیت مغز شود که شبیه فعالیت‌های مشاهده شده در زمانی است که این موجودات در معرض یک محرک واقعی حسی قرار می‌گیرند.
()