مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
شنبه,3 فروردين 1398
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 322منبع: خبرگزاري مهر
کد خبر : 10007427 10:14:00 | 1397/2/13

سیستمی جدید با قابلیت ایجاد هولوگرام‌هایی در اندازه واقعی افراد ساخته شده است.

به گزارش امواج برتر و به نقل از خبرگزاری مهر، محققان کانادایی دانشگاه کویین دستگاهی ساخته‌اند که به کاربران اجازه می‌دهد هولوگرام‌هایی در اندازه واقعی از خود برای استفاده در ویدئو چت بسازند.

دستگاه مذکور که TeleHuman۲ نام دارد، در حقیقت یک پروژکتور سه‌بعدی است که به افراد اجازه می‌دهد به‌طور مجازی در اماکن مختلف با افراد صحبت کنند، مانند آنکه روبروی او ایستاده باشند.
این سیستم قابلیت جان بخشی به ویدئو کنفرانس‌ها را دارد و به افراد اجازه می‌دهد نسخه‌ای تمام قد و ۳۶۰ درجه از سخنگو را هنگام برقراری تماس مشاهده کنند.
به هرحال محققان ادعا می‌کنند این دستگاه نخستین «سیستم هولوگرافیک ویدئو کنفرانس» است. به گفته سازندگان دستگاه هولوگرام ساخته شده به‌طور مستقیم رفتار کاربر را تقلید می‌کند.
در این دستگاه تعداد پروژکتور به‌طور حلقه‌وار بالای سر و اطراف یک غلاف سیلندری در ابعاد واقعی یک انسان وجود دارد.
همچنین طیفی از دوربین‌ها حرکات کاربر را در وضعیت سه‌بعدی رصد می‌کنند. این اطلاعات به‌وسیله اینترنت به نسخه دیگر دستگاه ارسال می‌شود. نسخه دیگر را می‌توان در هر نقطه‌ای قرار داد.
فناوری Light-field شدت و جهت نوری که دوربین‌ها دریافت می‌کنند را اندازه‌گیری می‌کند. سپس با رصد اشعه‌های نور تصویر را بازسازی می‌کند.
از سوی دیگر یک نمایشگر حوزه نور (Light-field) را همراه تصاویر متعدد نشان می‌دهد. هر یک از تصاویر مربوط به زاویه مختلفی هستند و به عبارت دیگر فرد برای تماشای تصویر نیازی به هدست واقعیت مجازی یا واقعیت افزوده ندارد.
این فناوری را می‌توان در حوزه‌های آموزشی و پزشکی نیز استفاده کرد.

()