مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
شنبه,3 فروردين 1398
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 559منبع: ايرنا
کد خبر : 10007344 13:47:00 | 1397/1/27

محققان امریکایی معتقدند جلبک دریایی، اکالیپتوس و سوخت زیستی برای جذب و نگهداری کربن، فرمول ترکیبی موثری است که با استفاده از آن می‌توان علاوه بر حذف CO2 هوا، انرژی و پروتیین مورد نیاز بخش قابل توجهی از جمعیت جهان را تامین کرد.

به گزارش امواج برتر و به نقل از ایرنا، این سیستم جدید موسوم به ABECCS قادر است به‌عنوان یک ابزار جذب و نگهداری دی‌اکسیدکربن عمل کند، ابزاری که در جریان کار، الکتریسیته و ماده غذایی هم تولید می‌کند.

این سیستم در واقع از ترکیب دو فناوری تولید انرژی زیستی برای جذب و نگهداری کربن و فناوری تولید جلبک ساخته شده است و امکان حل دو مشکل اساسی کمبود مواد غذایی در جهان و افزایش دی‌اکسیدکربن در اتمسفر را به‌طور همزمان فراهم می‌کند.
برای مثال یک کارخانه دارای سیستم ABECCS که در زمینی به مساحت هفت هزار هکتار احداث شده است، می‌تواند معادل دانه‌های سویایی که در زمینی به همین مساحت کشت می‌شوند، پروتئین و به‌طور همزمان 17 میلیون کیلووات ساعت الکتریسیته تولید کند. همچنین این کارخانه می‌تواند سالانه 30 هزار تن دی‌اکسیدکربن را از اتمسفر زمین خارج و به کربن تبدیل کند.
ارزش اقتصادی این سیستم به ارزش مواد غذایی تولید شده و قیمت کربن در بازار بستگی دارد. این سیستم قابلیت بازیافت کربن اتمسفر زمین را در قالب یک فرآیند سازگار با محیط زیست و مقرون به صرفه دارد.
به اعتقاد محققان، جلبک‌ها کلید جریان مقابله با افزایش دی‌اکسیدکربن اتمسفر و تغییرات آب و هوایی ناشی از تراکم گازهای گلخانه‌ای در اتمسفر هستند.
()