مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
چهارشنبه,29 اسفند 1397
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 562منبع: روابط عمومي شركت برق منطقه‌اي خراسان
کد خبر : 10007343 10:05:00 | 1397/1/27

با حضور دکتر اردکانیان وزیر نیرو 10 پروژه صنعت برق خراسان با هزینه 157 میلیارد تومان به بهر ه‌برداری رسید.

به گزارش امواج برتر به نقل از  روابط عمومی شرکت برق منطقه‌ای خراسان، در مراسم بهره‌برداری از این پروژه‌ها که مهندس رشیدیان استاندارخراسان رضوی، حجه‌الاسلام و المسلمین پژمان‌فر نماینده مردم مشهد و کلات، دکتر نگهبان سلامی نماینده مردم خواف و رشتخوار و دکتر مقصودی نماینده مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی، مهندس کردی مدیرعامل شرکت توانیر، مهندس متولی‌زاده مدیر عامل شرکت برق منطقه‌ای خراسان و جمعی از مدیران صنعت آب و برق استان حضور داشتند، دکتر اردکانیان وزیر نیرو در سخنانی با تقدیر از خدمات شرکت برق منطقه‌ای خراسان اظهار داشت: این شرکت جزو قدیمی‌ترین و باتجربه‌ترین شرکت‌ها و دارای ذخیره ارزشمند مدیریتی است به‌طوری‌که مدیران ارشد صنعت برق کشور در دوره‌های متوالی توفیق خدمت در این شرکت را داشته‌اند.
دکتر اردکانیان خاطرنشان ساخت: در سال جاری با توجه به کمبود بارش‌ها و کاهش قابل ملاحظه منابع آب و با توجه به رشد روز افزون مصرف برق، با کاهش ظرفیت تولید برق نیز مواجه خواهیم بود که با همت و تلاش مدیران ضمن ارتباط تنگاتنگ با مصرف‌کنندگان در بخش‌های خانگی، صنعتی و کشاورزی و با اقدامات فرهنگ‌سازی مدیریت مصرف برق می‌توانیم سربلندتر از گذشته در پاسخگویی به نیاز انرژی، تابستان سال جاری را پشت سر بگذاریم. وی همچنین به نام‌گذاری سال جاری به‌عنوان سال حمایت از کالاهای ایرانی اشاره کرد و اظهار داشت: نقش بارز صنعت برق در تحقق شعار سال جاری و در حمایت از کالاهای ایرانی حائز اهمیت و تعیین‌کننده است و تولید برق مطمئن و پایدار ضمن تامین آسایش و رفاه مردم جامعه می‌تواند تضمین استمرار تولید و عرضه کالاهای با کیفیت ایرانی باشد.
وزیر نیرو در ادامه تصریح کرد: در بخش مدیریت مصرف برق و تقاضا با وضعیت مطلوب فاصله قابل ملاحظه‌ای وجود دارد و با توجه به رشد مصرف برق و تقاضا در دهه‌های اخیر، لازم است تا متناسب با توسعه در بخش‌های دیگر این صنعت، در زمینه فرهنگ‌سازی اقداماتی صورت گیرد. دکتر اردکانیان افزود: فرهنگ‌سازی و مدیریت مصرف برق و تقاضا مربوط به حوزه علوم اجتماعی است و باید از کارشناسان ، متخصصان و شرکت های دانش بنیان در این زمینه استفاده کرد. وی با اشاره به اینکه در حال حاضرمصرف برق 5 تا 7 درصد در پیک بار رشد داشته، تصریح کرد: این میزان مصرف اگر در راستای تولید نباشد، قابل قبول نیست.
وی به وجود نیروهای متخصص در دانشگاه‌ها و استفاده از آنان در صنعت برق اشاره کرد و اظهار داشت: باتوجه به رشد مصرف برق در کشور و تقاضا، استفاده از ظرفیت نیروهای متخصص در زمینه فرهنگ‌سازی مدیریت مصرف برق در این صنعت می‌تواند برای سایر دستگاه‌های اجرایی به‌عنوان الگو مطرح باشد.
وی چالش پیش روی صنعت برق را کمبود منابع مالی دانست و ابراز امیدواری کرد: که باتوجه به همکاری مجلس و سازمان برنامه و بودجه و پیش‌بینی‌های مالی صورت گرفته در بودجه سال جاری، منابع مالی خوبی برای پروژه‌های صنعت برق فراهم شود، تسهیل و گشایش در استمرار فعالیت سازندگان و پیمانکاران صنعت برق فراهم شود و ارتباط با کشورهای همسایه توسعه یابد که اقدامات فعالانه و جدی در این زمینه از اهمیت برخوردار است. وی همچنین افزود: باتوجه به تجربه قابل ملاحظه شرکت برق منطقه‌ای خراسان و در سایه حمایت، همدلی و همکاری بین مدیران و مسوولان در این استان و به برکت وجود حضرت امام رضا (ع) امید است تا ضمن تدابیر و فعالیت‌های تازه سخت‌افزاری و نرم‌افزاری و با استفاده از شیوه‌های موثر و بهینه استفاده از منابع زیست محیطی به‌ویژه منابع انرژی، زندگی مطمئن‌تر توام با رفاه و آسایش نسل حاضر و نسل آینده فراهم شود و با سعی وتلاش و توجه به کاهش مستمر هزینه‌های تمام شده انرژی و تنوع بخشی به استفاده از منابع انرژی به‌ویژه انرژی‌های تجدیدپذیر، توفیقات روز افزون را دراین زمینه شاهد باشیم.
در ابتدای این مراسم مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای خراسان اظهار داشت: افتخار صنعت برق خراسان این است که مردم ایران در118 سال قبل برای نخستين بار با روشنایی برق در حرم مطهر امام رضا (ع) آشنا شدند و امروزه در حالی‌که حدود 20 درصد جمعیت دنیا از نعمت برق محروم هستند، در استان خراسان هیچ روستای بدون برق وجود ندارد. وی خاطرنشان ساخت: شرکت برق منطقه‌ای خراسان سه استان خراسان رضوی، شمالی و جنوبی را تحت پوشش دارد و از طریق چهار خط 400 کیلو ولت با شبکه سراسری ارتباط دارد و همچنین با کشور ترکمنستان ارتباط دارد و تامین بخشی از برق ولایت هرات کشور افغانستان را برعهده دارد. مهندس متولی‌زاده در خصوص شاخص‌های مهم و کلیدی صنعت برق خراسان اظهار داشت: تلفات شبکه برق حدود 8 درصد و میزان خاموشی ناشی از حوادث سه دهم دقیقه است که از متوسط کشور بسیار پایین‌تر است. وی افزود: این آمار بدین معنا است که برق تولیدی در استان خراسان با هزینه کمتر برای دولت تولید و با کیفیت بهتر در اختیار مشترکان قرار می‌گیرد.
مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای خراسان در ادامه به شعار سال جاری اشاره کرد و اظهار داشت: بیش از 95 درصد از تجهیزات به‌کار رفته در پروژه‌هایی که امروز افتتاح می‌شوند، تولید داخل است. وی ضمن اشاره به پایداری شبکه برق خراسان، تصریح کرد: بسیار از طرح‌های شرکت برق منطقه‌ای خراسان به‌عنوان الگو در کشور مطرح شده است و با اقدامات صورت گرفته، ضمن حفظ کیفیت، پروژه های این شرکت حدود 20 درصد ارزان تر نسبت به متوسط کشور اجرا می شود.وی درپایان به طراحی نرم افزارهای بومی در صنعت برق خراسان اشاره کرد و خاطرنشان ساخت: با همکاری دانشگاه هاوشرکت های دانش بنیان ، در زمینه نرم افزارها در صنعت برق ، دستاوردهای خوبی داشته ایم که در این زمینه دو نرم افزار طراحی وتهیه شده است.

شایان ذکر است 10پروژه صنعت برق خراسان شامل: توسعه پست 400 کیلوولت تربت جام، خط 400 کیلوولت تربت جام به شادمهر، احداث پست 132 کیلوولت کیبر کوه، افزایش ظرفیت پست 132 کیلوولت صنعت، درگز، فارمد، کوهسنگی، احداث پست دوم 132 کیلوولت سرخس و احداث دیسپاچینگ‌های پشتیبان مشهد و RDC سبزوار از جمله پروژه‌هایی است که با اعتبار 157 میلیارد تومان توسط وزیر نیرو به بهره‌برداری رسید. تامین برق متقاضیان صنعتی، کشاورزی و روستایی، امکان افزایش صادرات برق به افغانستان، اصلاح ولتاژ شبکه، کاهش تلفات شبکه، افزایش قابلیت اطمینان شبکه، افزایش پایداری شبکه برق از اهداف اجرای این پروژه‌ها است.

()