مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
جمعه,1 شهريور 1398
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 496منبع: ايرنا
کد خبر : 10007342 09:17:00 | 1397/1/27

محققان دانشگاه نورث وسترن با استفاده از هوش مصنوعی شیوه جدیدی را برای ساخت شیشه فلزی ابداع کردند که 200 برابر سریع‌تر از روش های قبلی است.

به گزارش امواج برتر و به نقل از ایرنا‏، محققان برای این منظور از سیستم SSRL استفاده کردند که قادر است با استفاده از هوش مصنوعی، فناوری یادگیری ماشین را در آزمایشاتی که با صدها نمونه از مواد با سرعت بسیار زیاد انجام می‌شوند، به کار گیرد.

محققان با استفاده از این ابزار توانستند سه نوع ترکیب را شناسایی کنند که منجر به ساخت شیشه فلزی می‌شود. نکته قابل توجه این که سرعت انجام آزمایش‌ها در این تحقیقات 200 برابر سرعت انجام کار در روش‌های قبلی است.
معمولا از ترکیب دو یا سه فلز با یکدیگر آلیاژی به‌دست می‌آید که خواص فلزی دارد و اتم‌های آن در قالب الگوهای هندسی سخت با یکدیگر پیوند خورده‌اند. اما در شرایط خاصی ممکن است از چنین ترکیبی ماده‌ای موسوم به شیشه فلزی به‌دست آید که آرایش اتمی آن شباهت زیادی به آرایش اتم‌های شیشه دارد.
ماهیت شیشه‌ای این ماده موجب سبکی و استحکام بیشتر در مقایسه با سایر فلزات می‌شود. همچنین این ماده در برابر خوردگی و زنگ زدن نیز مقاومت بیشتری دارد.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Science Advances منتشر شده است.
()