مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
شنبه,3 فروردين 1398
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 599منبع: خبرگزاري مهر
کد خبر : 10007332 08:25:00 | 1397/1/26

نایب ريیس هیات مدیره سندیکای صنعت برق ایران گفت: نرخ بالای خوراک نيروگاه‌هاي حرارتي كه برای تولید برق صادراتی اختصاص داده شده، سرمایه‌گذاری برای احداث نیروگاه در این زمینه را توجیه‌پذیر نمی‌کند.

به گزارش امواج برتر به نقل از خبرگزاري مهر، پیام باقری، نایب ريیس هیات مدیره سندیکای صنعت برق ایران یکی از دلایل عدم حضور پررنگ ایران در بخش صادرات برق را اختلاف نظر وزارت نفت و نیرو بر سر نرخ خوراک گازی نیروگاه‌های حرارتی دانست و گفت: نرخ خوراکی که وزارت نفت برای نیروگاه‌های حرارتی تخصیص می‌دهد، تقریبا نزدیک به نرخ صادراتی گاز است که برای تولید برق، رقم بالایی محسوب می‌شود. به همین دلیل سرمایه‌گذاری برای احداث واحدهای نیروگاهی حرارتی جدید به‌منظور توسعه امر صادرات برق، توجیه اقتصادی پیدا نمی‌کند.
وی افزود: این در حالی است که کشورهای همسایه که می‌توانند بازار صادراتی خوبی برای برق ایران محسوب شوند، به سرعت نیاز خود به برق را از طرق مختلف رفع می‌کنند.
باقری همچنین انحصار صادرات برق در دست بخش دولتی را یکی دیگر از عوامل موثر بر رونق کم صادرات برق کشور دانست و ادامه داد: بخش خصوصی هیچ نقشی در حوزه صادراتی برق ندارد؛ این در حالی است که ظرفیت نصب شده نیروگاه‌های کشور ۸۰ هزار مگاوات است؛ حال آنکه مجموع صادرات برق ایران به کشورهایی که با آنها مرز زمینی داریم حدود ۱۳۰۰ تا ۱۴۰۰ مگاوات است. به این ترتیب می‌توان گفت ایران به سرعت در حال از دست دادن زمان برای حضور در بازارهای صادراتی برق است.
عضو هیات مدیره فدراسیون صادرات انرژی ایران تصریح کرد: صنعت برق کشور در بخش تولید تجهیزات و همچنین ارايه خدمات فنی و مهندسی از مزیت‌های مناسب و قابل رقابتی برخوردار است که دولت می‌تواند با تسهیل روند و زیرساخت‌های حمایت از صادرات غیرنفتی به‌صورت همزمان از تولید کالای ایرانی حمایت کند.
به گفته باقری، با وجود آنکه به نظر می‌رسد مسوولان در راستای اجرای سیاست‌های رونق صادرات غیرنفتی تلاش می‌کنند اما نگاهی به آمار در سال‌های گذشته نشان می‌دهد که این امر نیازمند همت بیشتری است چرا که سال ۹۶ را با تراز صادراتی منفی به پایان بردیم چنانچه در سال گذشته میزان صادرات کشور ۴۷ میلیارد دلار بوده است در حالی‌که میزان واردات رقم ۵۴ میلیارد دلاری را به خود اختصاص داده است. به‌طور کلی روند صادراتی کشور نشان می‌دهد که طی سال‌های گذشته میزان صادرات کشور بین ۴۰ تا ۵۰ میلیارد دلار محبوس بوده است.
نایب ريیس هیئت مدیره سندیکای صنعت برق ایران با اشاره به اینکه صنعت برق از پتانسیل مطلوبی در زمینه صادرات برخوردار است اظهار داشت: این صنعت با تکیه به پتانسیلی که دارد می‌تواند گام قابل توجهی در بخش صادرات تجهیزات  و خدمات فنی و مهندسی برداشته و در نتیجه ارزش افزوده و ارزآوری بسیار بالایی برای کشور به ارمغان بیاورد که این امر حمایت‌های مسوولان به‌ویژه در بخش دیپلماسی صادرات و ایجاد زیرساخت‌های عملیاتی بانکی را می‌طلبد چرا که در بخش صادرات صنعت برق همچنان مشکلات انتقال ارز گشایش خطوط اعتباری و صدور تضامین پابرجاست.
به گفته این فعال بخش خصوصی به دلیل اینکه ایران امکان تولید برق با نرخ رقابتی خوبی را دارد می‌تواند نقش مهمی در زمینه صادرات برق ایفا کند بنابراین می‌توان گفت یکی از روش‌های حمایت دولت از کالای ایرانی در این صنعت، کمک به معطوف کردن نگاه‌ها و ظرفیت‌ها به بخش صادرات و بازارهای خارج از کشور است.

()