مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
چهارشنبه,29 اسفند 1397
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 612منبع: ايرنا
کد خبر : 10007318 08:18:00 | 1397/1/22

عملیات احداث نخستین نیروگاه خورشیدی «شناور بر آب» یک مگاواتی در کشور، روز سه‌شنبه با حضور استاندار اصفهان در نیروگاه شهید محمد منتظری آغاز شد.

به گزارش امواج برتر به نقل از ایرنا، نیروگاه خورشیدی شناور بر آب یک مگاواتی، نخستین بار در کشور با هدف تولید انرژی الکتریکی پاک، کاهش آلاینده‌های زیست محیطی و جلوگیری از تبخیر سطحی دریاچه آب صنعتی، در مساحت 15 هزار مترمربع با سرمایه ‌بالغ بر 60 میلیارد ریال در نیروگاه شهید محمد منتظری اصفهان، نصب و بهره‌برداری خواهد شد.
با بهره‌برداری از این نیروگاه، سالانه یک میلیون و 900 هزار کیلو وات ساعت انرژی به شبکه سراسری برق تزریق می‌شود.
جلوگیری از تبخیر سالانه 38 هزار مترمکعب آب از ویژگی‌های بارز این نیروگاه است و تمام مراحل طراحی، نصب و اجرای آن توسط مهندسان ایرانی انجام می‌شود.
سازه‌های شناور نیروگاه‌های خورشیدی نخستین بار در ایران، طراحی و بومی‌سازی و در اجرای آن از به‌روزترین تجهیزات استفاده شده است.
از دیگر ویژگی‌های این نیروگاه افزایش 15 تا 20 درصدی تولید انرژی در مقایسه با نیروگاه‌های خورشیدی در سطح زمین ناشی از حرارت مناسب پنل‌های خورشیدی در سطح آب است.
نیروگاه‌های خورشیدی شناور که از طراحی خاصی برخوردار بوده و محبوبیت آنها در حال افزایش است، در تامین انرژی شهرهای بندری و جزیره‌ای، کارخانه‌های بزرگ صنعتی، تاسیسات نفت و گاز و تولید آب شیرین کاربرد دارد.
همچنین امروز عملیات احداث ایستگاه پمپاژ، خط انتقال و تصفیه تکمیلی پساب نیروگاه شهید محمد منتظری اصفهان نیز با حضور استاندار این استان آغاز شد.
این ایستگاه با ظرفیت پمپاژ 180 لیتر بر ثانیه(معادل 648 متر مکعب بر ساعت) به طول 11 کیلومتر با سرمایه‌گذاری 480 میلیارد ریالی توسط شرکت «پرشیان فولاد» و شرکت «آبانگان صنعت» در مدت 14 ماه اجرا خواهد شد.
قابلیت بازیابی آب مصرف شده تا 90 درصد، کاهش بار آبی زاینده‌رود و تامین آب مصرفی نیروگاه شهید منتظری از پساب شاهین‌شهر، از مزایای اجرای این پروژه محسوب می‌شود.

()