مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
سه شنبه,28 اسفند 1397
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 280منبع: ايرنا
مطالب خواندنی > عمومی

تاثير گاز متان بر گرمايش زمين

کد خبر : 10007285 09:49:00 | 1397/1/15

محققان برای نخستين‌بار توانستند اثر گلخانه‌ای گاز متان بر گرمایش سطح زمین را اندازه بگیرند و متوجه قابل توجه بودن این تاثیر شوند.

به گزارش امواج برتر به نقل از ایرنا، در این تحقیقات که با استفاده از اطلاعات گردآوری شده توسط وزارت انرژی امریکا در اوکلاهمای شمالی انجام گرفت، تاثیر گاز متان بر گرمایش سطح زمین در طول 10 سال گذشته ارزیابی شد. در این تحقیقات مشخص شد گاز متان متراکم در اتمسفر و اثر گلخانه‌ای آن در ابتدای قرن حاضر ثابت بوده، اما از سال 2007 سیر صعودی داشته است.
مولکول‌های گازهای گلخانه‌ای مانند بخار آب، دی‌اکسیدکربن و متان، انرژی خورشید را با کارآیی بالاتری نسبت به سایر مولکول‌ها جذب می‌کنند و گرما را در اتمسفر به دام می‌اندازند، در نتیجه دمای سطح زمین و اقیانوس‌ها افزایش می‌یابد.
از مدت‌ها قبل محققان در نتیجه اندازه‌گیری‌های انجام شده در آزمایشگاه، نظریات علمی و مدل‌سازی‌های کامپیوتری بر این باور بودند که گاز متان تاثیر مهمی بر گرمایش زمین دارد. اما اکنون با اندازه‌گیری مستقیم این گاز و تاثیر آن مشخص شد افزایش تراکم متان در اتمسفر منجر به افزایش اثر گلخانه‌ای می‌شود.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Nature Geoscience منتشر شده است. یخچال‌های طبیعی و هسته‌های یخی، تالاب‌ها، آتش‌سوزی جنگل‌ها، شالیزارها، متان بیشتری تولید می‌شود، حیوانات، گیاهان و محل‌های دفن زباله از مهم‌ترین منابع انتشار متان هستند.
همچنین تصفیه فاضلاب، رادیکال هیدروکسیل و رادیکال آزاد-کلر آزاد، از جمله منابع انتشار متان محسوب می‌شوند.

()