مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
جمعه,2 فروردين 1398
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 373منبع: خبرگزاري مهر
کد خبر : 10007241 07:37:00 | 1396/12/21

وزیر ارتباطات خواستار همکاری شرکت‌های توزیع برق در تسریع اجرای پروژه توسعه شبکه دسترسی فیبرنوری منازل و ارايه اینترنت ۲۰ مگابیتی به ۸۰ درصد خانواده‌ها تا پایان برنامه ششم شد.

جلسه مشترک وزرای ارتباطات و فناوری اطلاعات و نیرو با هدف بررسی وضعیت تهیه سند تحول دیجیتال در حوزه نیرو و نیز مدیریت مصرف انرژی در کشور با استفاده از ابزارهای فناوری اطلاعات و ارتباطات برگزار شد.
محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در این جلسه با بیان اینکه براساس برنامه ششم باید پهنای باند ۲۰ مگابیت برثانیه را به ۸۰ درصد خانوار ایرانی برسانیم، گفت: بدین منظور توسعه فیبرنوری باید به سرعت انجام شود و همکاری حوزه ارتباطات با شرکت‌های توزیع برق می‌تواند این سرعت را بیشتر کند.
وی استفاده از شبکه‌های موجود توزیع برق برای توسعه دسترسی مردم به ارتباطات پرسرعت را بسیار موثر دانست و افزود: استفاده از شبکه‌های موجود توزیع برق هم به ما کمک می‌کند و هم به وزارت نیرو، چراکه اجرای طرح هوشمندسازی کنتورخوانی در کاهش هزینه‌ها و سهولت بررسی میزان مصرف مشترکان بسیار موثر است و از طرفی استفاده از شبکه برق، توسعه فیبرنوری را آسان‌تر می‌کند.
آذری جهرمی با اشاره به اینکه هوشمندسازی شبکه برق قاعدتا باید از مشترکان بزرگ یا پرمصرف شروع کرد، اظهار کرد: تجربه جهانی نشان داده که بیشترین مصرف برق را ۵ درصد مشترکان دارند. بنابراین هوشمندسازی همین ۵ درصد می‌تواند کمک بزرگی به صرفه‌جویی انرژی کند.
وزیر ارتباطات به کاهش حدود ۵۰ درصدی مصرف آب در نتیجه اجرای طرح پایلوت هوشمندسازی مزارع در دشت مغان اشاره و تصریح کرد: استفاده از اینترنت و فناوری اطلاعات در شرایطی که نیازمند سازگاری با شرایط کم آبی هستیم راهکار بسیار مناسبی برای مدیریت آب است.
در این جلسه رضا اردکانیان وزیر نیرو نیز با اشاره به لزوم همکاری دو وزارت‌خانه در سه حوزه استفاده از شبکه‌های یکدیگر، مدیریت هوشمند انرژی و مدیریت هوشمند آب، از پیشنهاد تشکیل کمیته مشترک استقبال کرد.
در پی موافقت وزیر نیرو با تشکیل این کمیته، وزیر ارتباطات محمد خوانساری ريیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات را از سوی این وزارت‌خانه برای کمیته تهیه سند تحول دیجیتال در حوزه نیرو معرفی کرد.

()