مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
جمعه,2 فروردين 1398
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 428منبع: ايسنا
کد خبر : 10007230 07:54:00 | 1396/12/19

شرکت‌های کوچک هدف جدید دولت هند برای دستیابی به ۱۰۰ گیگاوات تاسیسات خورشیدی تا سال ۲۰۲۲ هستند.

انتظار می‌رود ۴۰ گیگاوات از این ۱۰۰ گیگاوات از تاسیسات پشت بامی تامین شود. شرکت‌های کوچک که حدود یک سوم در اقتصاد دو تریلیون دلاری هند مشارکت دارند، از تعرفه‌های بالای برق و قطع مکرر آن لطمه دیده‌اند و این مشکل باعث شده از ژنراتورهای دیزلی گران و آلاینده استفاده کنند تا همیشه به برق دسترسی داشته باشند.

با استقبال مشتریان بزرگ، تاسیسات خورشیدی پشت بامی سریع‌ترین رشد بخش انرژی تجدیدپذیر را در هند داشته است. به گفته شانتانو جایس‌وال، مدیر تحقیقات بلومبرگ نیوانرژی فاینانس، مشارکت شرکت‌های کوچک و متوسط تا این اواخر محدود بود که عمدتا ناشی از محدودیت درک آنها از فناوری و امکان فراهم کردن سرمایه بود اما اکنون این مسايل حل شده‌اند.
شرکت «اورب انرژی» مسیر حرکت شرکت‌های کوچک به سوی آینده خورشیدی را هموار کرده است. این شرکت در ژانویه ۱۰ میلیون دلار از شرکت سرمایه‌گذاری خصوصی OPIC استقراض کرد تا تسهیلات مالی برای شرکت‌های کوچکی فراهم کند که قصد دارند یک سیستم خورشیدی پشت بامی را خریداری کنند.

سیستم‌های خورشیدی بزرگ‌تر

به گفته دامیان میلر، مدیرعامل «اورب انرژی»، دو سوم فروش سالانه این شرکت به شرکت‌های کوچک و متوسط است که سیستم‌های بزرگ‌تر خریداری می‌کنند. اندازه متوسط تاسیساتی که این شرکت نصب می‌کند، در سال منتهی به ۳۱ مارس ۲۰۰ کیلووات بوده که نسبت به یک سال قبل دو برابر شده است. شرکت‌های کوچک دریافته‌اند که انرژی خورشیدی، ارزان‌تر از شبکه نیرو است.
قیمت انرژی خورشیدی در هند به ۲.۴۴ روپیه (۳.۷ سنت) در هر کیلووات ساعت رسیده است که یکی از پایین‌ترین نرخ‌های دنیا است. هزینه سیستم خورشیدی پشت بامی در هند برای مشتریان مسکونی و تجاری با برخی از نقاط پرآفتاب در استرالیا و امریکا قابل مقایسه است.
بانک جهانی نیز برای حمایت از برنامه پشت بام خورشیدی هند، ۶۲۵ میلیون دلار وام به این کشور داده است. به گفته سیمون استولپ، متخصص انرژی در بانک جهانی، این اعتبار برای فراهم کردن وام و ضمانت برای شرکت‌های کوچک استفاده خواهد شد.

()