مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
جمعه,2 فروردين 1398
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 381منبع: ايرنا
کد خبر : 10007220 08:03:00 | 1396/12/16

«محمد شریعتمداری» وزیر صنعت، معدن و تجارت جمهوری اسلامی ایران ضمن دیدار با «قاسم فهداوی» وزیر برق عراق چگونگی تحکیم روابط دو کشور در زمینه‌های انرژی و برق را مورد بحث و بررسی قرار داد.

وزیر برق عراق پس از خوشامد گويی به وزیر ایرانی، از جمهوری اسلامی ایران به دلیل تامین بخشی از برق مصرفی عراق تشکر و قدردانی کرد.
وی اظهار امیدواری کرد سفر چهارشنبه اسحاق جهانگیری معاون اول رييس جمهوری ایران به عراق مثمر ثمر باشد.
فهداوی تاکید کرد که کشورش خواهان پیشرفت روابط میان عراق وایران در همه زمینه ها به ویژه در زمینه های تجاری ،انرژی وبرق است .
شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران نیز در این دیدار ضمن اظهار خرسندی از سفر دوباره به عراق و دیدار با مسوولان عراقی اظهار امیدواری کرد روابط میان دو کشور بیش از پیش در همه زمینه‌ها گسترش یابد.
شریعتمداری با اشاره به اینکه 80% از تولید برق در جمهوری اسلامی ایران از راه‌های معمول، 10%از طریق انرژی آبی و 10%از طریق خورشید و باد انجام می‌شود، گفت: ایران قراردادهای با شرکت‌هایی از 160 کشور برای تامین نیروی برق بر اساس مدرن‌ترین تکنولوژی امضا کرده است.
وی خاطر نشان کرد: ما در نظر داریم تا خط جدید 400 کیلوواتی برای انتقال نیروی برق بین ایران وعراق احداث کنیم.
وی افزود: برای مرتبط کردن خطوط انتقال نیروی برق میان ایران، عراق و سوریه به‌صورت یک شبکه در حال برنامه‌ریزی هستیم، امری که منجر به تحکیم همکاری میان سه کشور به علاوه لبنان خواهد شد.
شایان ذکر است که ایران چند سال است بخشی از نیازهای برقی عراق را تامین می‌کند و این امر باعث کاهش بحران برق در چند شهر عراقی مخصوصا شهرهای همجوار ایران همانند بصره، دیاله و واسط شده است.
وزیر صنایع و بازرگانی ایران دوشنبه دیدار رسمی از عراق آغاز کرد و تاکنون با وزیر برنامه‌ریزی و سرپرست وزارت تجارت، وزیر صنایع و معادن و نیز وزیر مسکن و شهرسازی عراق به‌طور جداگانه دیدار و گفت و گو کرده است.
این سفر بنابر دعوت‌نامه رسمی از سوی «سلمان جمیلی» وزیر برنامه‌ریزی و سرپرست وزارت تجارت عراق صورت گرفت.

()