مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
شنبه,3 فروردين 1398
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 366منبع: ايرنا
کد خبر : 10007188 07:06:00 | 1396/12/9

مدیرعامل برق منطقه‌ای خوزستان با بیان اینکه تبدیل زمین‌های کانون گرد و غبار در خوزستان به عرصه‌های تولید برق، تهدید کنونی این کانون‌ها را به فرصتی بی‌نظیر برای کشور تبدیل می‌کند، گفت: با واگذاری بخشی از زمین‌ها، امکان تولید 14 هزار مگاوات انرژی خورشیدی وجود دارد.

محمود دشت بزرگ در چهارمین همایش سراسری «بهینه‌سازی مصرف انرژی» در دانشگاه شهید چمران اهواز اظهار کرد: تبدیل تنها ١٠ درصد کانون‌های گرد و غبار خوزستان (28 هزار هکتار) به مرکز تولید انرژی خورشیدی، 14 هزار مگاوات انرژی خورشیدی را محقق می‌کند.

وی افزود: این میزان تولید برق که افق ١٤٠٥ خوزستان است، معادل کل ظرفیت نیروگاهی نصب شده فعلی در این استان است.
مدیرعامل برق منطقه‌ای خوزستان با اشاره به اهمیت نیروگاه‌های تجدیدپذیر و تاثیر آن در حل بحران‌های آتی خوزستان گفت: اگر وزارت نیرو در یک بازه سه ساله، مجوز ساخت نیروگاه‌های خورشیدی را تنها برای خوزستان صادر کند، روند توسعه انرژی‌های پاک در این استان افزایش و مشکلات حوزه انرژی آن حل می‌شود.
وی ادامه داد: گرمای بی‌سابقه در خوزستان و عوامل دیگر باعث شده مصرف برق در استان دو برابر کشور باشد با این وجود، با اقدامات مختلف از جمله فرهنگ‌سازی و بهینه‌سازی مصرف برق، می‌توان انتظار کاهش یک هزار مگاوات انرژی را در سال ٩٧ داشت.
دشت بزرگ گفت: در یک دهه گذشته میزان مصرف انرژی در خوزستان با ٦ درصد افزایش، از پنج هزار و ٢٠٠ مگاوات به بیش از هشت هزار و ٢٠٠ مگاوات رسیده و پیش‌بینی می‌شود در سال 97به هشت هزار و ٧٠٠ مگاوات برسد.
وی یادآور شد: نیاز است با احداث نیروگاه‌های جدید حرارتی و تجدیدپذیر، تا سال ١٤٠٥ وابستگی به نیروگاه‌های برق آبی را حداقل 60 درصد کاهش دهیم.
مدیرعامل برق منطقه‌ای خوزستان بیان کرد: پیوند آب و انرژی در خوزستان در حال سست شدن است بنابراین باید انرژی‌های تجدیدپذیر خورشیدی و بادی را با حمایت سیاسی جایگزین کنیم تا از نگرانی‌های موجود در بحث انرژی بکاهیم.
وی ادامه داد: هم اکنون ١٠ هزار مگاوات برای افزایش ظرفیت انرژی در قالب ١٥ نیروگاه در خوزستان پیش‌بینی شده که تنها برای ٦٠٠ مگاوات انرژی تجدیدپذیر مجوز صادر شده است.
دشت بزرگ اظهار کرد: با وجود اینکه برای احداث 14 هزارمگاوات انرژی تجدیدپذیر در پنج سال آینده در خوزستان برنامه‌ریزی شده، در این زمینه پیشرفت چندانی نداشته‌ایم و انتظار این است که حداقل همان‌طور که خوزستان 15 درصد مصرف شبکه را دارد، 15 درصد انرژی‌های تجدیدپذیر معادل یک هزار و 400 مگاوات در پنج سال در خوزستان تاسیس شود.
وی ادامه داد: برای ساخت ٨٠٠ مگاوات انرژی در کشور ٣٣٠ هزار میلیارد ریال اعتبار نیاز است در حالی‌که نصب کولرهای گرید A تنها ٦ هزار و ٥٠٠ هزار ریال هزینه در بر دارد و همین میزان انرژی را ذخیره می‌کند.
مدیرعامل برق منطقه‌ای خوزستان با بیان اینکه سرانه مصرف انرژی در خوزستان سه برابر متوسط کشور است، افزود: حدود ٧٠ درصد مصرف ١١ هزار کیلو ولت ساعتی برق خوزستان قابل مدیریت و مشارکت‌پذیری مشترکان است با این حال نیاز است تا جامعه علمی یک الگوی ملی بهینه مصرف برق را برای کشور تدوین و ارایه کند.
دشت بزرگ با تاکید بر اینکه سیاست‌گذاری هماهنگ با بهینه‌سازی مصرف نیاز به همکاری مسوولان داشته و بدون مشارکت آنها محقق نمی‌شود، گفت: اگر بین اقتصاد صنعت برق و اقتصاد مشترکان پل زده شود، بازار به تعادل رسیده و مشکلات حوزه برق در بحث تولید و مصرف تا حد زیادی کنترل می‌شود.
گفتني است خوزستان ١٥ درصد مصرف کل شبکه سراسری را دارد که رتبه دوم مصرف در کشور است.
هم اکنون ١٤ نیروگاه فعال در سراسر خوزستان وجود دارد که رتبه سوم تولید انرژی در کشور را با 34هزار و 254 گیگاوات مگاوات معادل 14 درصد دارد.
برق منطقه‌ای خوزستان همچنین با ٢٦ خط تبادلی، با چهار شبکه کشوری و جهانی تبادل انرژی دارد.
خوزستان پارسال، ٩٩ روز گرمای بالای ٤٧ درجه و ٦٤ روز بیش از ٤٩ درجه را تجربه کرد که نسبت به سال پیش از آن به ترتیب، رشد ٢٥ و ٤٩ درصدی را نشان می‌دهد.
در این سال همچنین در ٣٣ روز ادارات خوزستان در ساعت ١٣ تعطیل شدند که در مقایسه این رقم در سال 95 که هفت روز بود، افزایش ٣٧٠ درصدی و کاهش ٣٠درصد انرژی را در پی داشته است.
چهارمین همایش سراسری «بهینه سازی مصرف انرژی» روزهای ٨ و٩ اسفند در دانشکده علوم دانشگاه شهید چمران اهواز با حضور جمعی از مسوولان کشوری و استانی در حال برگزاری است.
در حاشیه این همایش هفت کارگاه در زمینه بهینه‌سازی مصرف انرژی، همچنین اثر و تثبیت گرد و غبار برگزار می‌شود.
گفتنی است از بیش از ١٤٠ مقاله ارسال شده به این همایش سراسری، ٩٠ مقاله شامل ٥٥ سخنرانی و ٣٥ پوستر پذیرفته شد و در پایان این همایش نیز از ١٠ مقاله برتر نیز تقدیر خواهد شد.
()