مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
شنبه,3 فروردين 1398
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 415منبع: ايرنا
کد خبر : 10007187 13:59:00 | 1396/12/8

وزیر نیرو از بهره‌برداری کریدور شمال- جنوب انتقال برق بین چهار کشور ایران، ارمنستان، گرجستان و روسیه تا شهریور ماه سال 98 خبر داد.

«رضا اردکانیان» اين سخنان را در حاشیه پانزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری ایران و ارمنستان عنوان کرد و گفت: خوشبختانه مصوبه‌های این کمیسیون به خوبی در مرحله اجرا قرار دارد.
وی سرعت دادن به پروژه خط 400 کیلو ولت انتقال برق بین ایران و ارمنستان را یکی از مصوبات این کمیسیون ذکر کرد و گفت: این خط انتقال، شبکه برق ایران را به گرجستان و روسیه متصل خواهد کرد.
وزیر نیرو ادامه داد: این همکاری چهارجانبه نقشی موثر در ایجاد کریدور شمال- جنوب برق خواهد داشت و قرار است باقیمانده این طرح از اواخر فروردین ماه 97 سرعت گرفته و تا شهریور ماه سال 98 به بهره‌برداری برسد.
اردکانیان در خصوص سایر موضوعات مذاکره شده در این نشست گفت: توافق‌های خوبی نیز در زمینه گمرکی بین دو کشور انجام شده و در بخش گردشگری، تجاری و همکاری بخش خصوصی نیز انجام شده و در زمینه ایجاد منطقه آزاد مشترک در ارس و مغری نیز توافق‌های مهمی انجام گرفت.
وزیر نیرو همچنین از افزایش صدور گاز به ارمنستان خبر داد و گفت: امروز در مورد این موضوع نیز مذاکراتی انجام شد که البته باید درباره جزيیات آن با وزارت نفت مذاکره شود.
به گفته اردکانیان، در زمینه صدور برق در فصل زمستان به ارمنستان نیز مذاکراتی انجام شد.
پانزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری ایران و ارمنستان، با حضور «رضا اردکانیان» وزیر نیرو در ایروان پایتخت ارمنستان آغاز به کار کرد.
در پانزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری ایران و ارمنستان علاوه بر وزیر نیروی ایران، «آشوت مانوکیان» وزیر زیرساخت‌های انرژی و منابع طبیعی ارمنستان و هیاتی از کارشناسان صنعت آب و برق و دستگاه‌های اجرایی کشورمان نیز حضور دارند.
در این دوره از اجلاس کمیسیون مشترک همکاری ایران و ارمنستان در بخش برق موضوعاتی همچون تسریع در تکمیل خط سوم انتقال برق ایران و ارمنستان (به‌عنوان محور کریدور انرژی چهار جانبه شمال جنوب) بین ایران، ارمنستان، گرجستان و روسیه و ایجاد بستر تبادلات فصلی برق و انرژی بین دو کشور و منطقه مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت.
همچنین بحث و بررسی در خصوص حضور شرکت‌های ایرانی در پروژه‎های نیروگاهی ارمنستان و بحث و بررسی پیرامون موضوع محیط زیست رودخانه ارس و توسعه تبادلات تجاری و حمل و نقل و گمرکی بین ایران و ارمنستان از دیگر محورهای برگزاری اجلاس پانزدهم خواهد بود.

()