مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
شنبه,24 آذر 1397
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 253منبع: ايرنا
مطالب خواندنی > عمومی

رباتي كه آتش‌نشان است

کد خبر : 10007183 07:45:00 | 1396/12/8

محققان انستیتوی فنی IIT ایتالیا نسخه جدیدی از ربات انسان‌نمای WALK-MAN را که به‌منظور حمایت از آتش‌نشان‌ها طراحی و ساخته شده است، با موفقیت آزمایش کردند.

این ربات به‌عنوان بخشی از یک پروژه تحقیقاتی در اتحادیه اروپا از سال 2013 میلادی آغاز و نمونه اولیه ربات در سال 2015 تکمیل شد.

این ربات که توسط یک اپراتور از راه دور کنترل می‌شود، به‌گونه‌ای طراحی شده که قادر است به ساختمان وارد شده، آتش را بیابد و آن را با استفاده از کپسول آتش‌نشانی، خاموش کند.
در سر این ربات، اسکنرهای سه‌بعدی لیزری و چند میکروفون تعبیه شده است که اطلاعات به‌دست آمده را به همراه تصاویر برای اپراتور ارسال می‌کنند.
برای کنترل این ربات از 32 قطعه موتور و مدار و چهار حسگر نیرو و گشتاور که در دست‌ها و پاهای ربات نصب شده‌اند و همچنین دو شتاب‌سنج که برای حفظ تعادل آن کاربرد دارند، استفاده می‌شود. این ربات 185 سانتی‌متر قد دارد و وزن آن 102 کیلوگرم است. این ربات با هربار شارژ قادر است حدود دو ساعت فعالیت کند.
در آخرین آزمایشی که انجام شد،‌ این ربات توانست وارد یک اتاق شده و دریچه‌ای را که از آن گاز نشت می‌کرد، پیداکند و پس از پاک‌سازی اطراف آن از زباله‌ها، با استفاده از یک کپسول آتش‌نشانی، آتش را خاموش کند.
()