مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
چهارشنبه,29 اسفند 1397
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 283منبع: انرژي امروز
کد خبر : 10007171 07:17:00 | 1396/12/6

پروژه راه‌آسمانی، راه‌حلی چند جانبه برای حل مشکل حمل و نقل شهرهاست.

سال گذشته شاهد تقویت ظهور سه روند اصلی در بخش حمل و نقل شهری بودیم. هوش مصنوعی، خودروهای برقی و حمل و نقل با هایپر لوپ سرعت بالا.
این سه‌گانه بر حسب اتفاق به وجود نیامده‌اند: به طرقی، رسانه‌ها به این دلیل به این سه‌گانه توجه ویژه‌ داشتند که آیلان ماسک، نام‌آور عرصه تکنولوژی امروزی، به نحوی در هر کدام از این سه‌گانه دستی دارد.
اما در واقع ایده‌ جالب‌تر به‌طور ناعادلانه‌ای در سایه قرار گرفته است و در تلاش است تا در رقابت با بقیه در بازار جایی برای خود بیابد.
در حال حاضر پروژه‌های ماسک فراتر از یک ایده خیالی پیش نرفته‌اند.
یکی از این پروژه‌های جالب توجه، تکنولوژی‌ راه‌آسمانی SkyWay است. و بر خلاف تکنولوژی هایپر لوپ، شرکت ماسک پیش از این مجوز راه‌اندازی مرحله نخست این تکنولوژی را کسب کرده است.

راه‌آسمانی چیست؟

راه‌آسمانی روشی برای غلبه بر ترافیک شهری است. دنیای امروزی دنیای ترافیک است و مردم گاه مجبورند در یک روز بیش از صد کلیومتر مسافت را طی کنند. اگر سیستم پیچیده و گران‌قیمت هایپر لوپ مخصوص مسافت‌های طولانی است، راه‌آسمانی هم برای مسافت‌های دور و هم نزدیک مناسب است.
با کنار زدن ترافیک، این سیستم پرسرعت حمل و نقل شهری، می‌تواند به‌عنوان هاب حمل و نقلی شهرهای بزرگ مطرح باشد.
در این سیستم یک ساختار مرکب از کابل‌های فولادی به همراه ساختاری بتنی به‌عنوان ریل راه‌آسمانی استفاده می‌شود که قادر است بارهای سنگین را تحمل کند. این طراحی باعث می‌شود سرعت این وسیله حمل و نقل افزایش یابد و در عین حال هزینه ساخت آن کاهش یابد.
یکی از عمده‌ترین مزایای این سیستم هزینه آن است. تکنولوژی راه‌آسمانی امکان راه‌اندازی یک زیرساخت حمل و نقلی را با قیمت کم فراهم می‌سازد. از سویی این سیستم با غلبه بر ترافیک شهری قابل استفاده برای مسافت‌های دور و نزدیک است.
برای به واقعیت پیوستن راه‌آسمانی، ساخت زیرساخت‌های جدیدی لازم است که در حال حاضر در نزدیکی مینسک روسیه، که پیش از این این تکنولوژی در آن آزمایش شده است، وجود دارد. 

()