مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
شنبه,5 اسفند 1396
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 22منبع: خبرگزاري مهر
کد خبر : 10007125 07:19:00 | 1396/11/25

وزیر ارتباطات با اشاره به پیامدهای انقلاب صنعتی چهارم گفت: پیش‌بینی می‌شود ۴۰۰ تا ۸۰۰ هزار شغل در این حوزه از بین برود اما مشاغل جدید با عناوین جدید جایگزین خواهد شد.

محمدجواد آذری جهرمی در کنفرانس تخصصی اینترنت اشیاء با اشاره به پیامدهای انقلاب صنعتی چهارم در اشتغال و رشد اقتصادی و نیز بهبود بهره‌وری گفت: پیش‌بینی می‌شود که  ۴۰۰ تا ۸۰۰ هزار شغل صنعتی در این فرآیند از بین برود و ۱۴ درصد مشاغل نیازمند یادگیری برای ورود به کار جدید باشند.
وی افزود: برای مثال در کشور انگلستان در سال ۲۰۱۵، ۸۰۰ هزار شغل سنتی از بین رفته اما دو تا ۳.۵ میلیون شغل جدید به این اکوسیستم بازگشته است. در همین حال پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد تا سال ۲۰۲۰ حدود ۹ درصد مشاغل با عناوین شغلی جدید در این بازار دیده می‌شود.
وزیر ارتباطات با اشاره به اینکه انقلاب صنعتی چهارم که مبتنی بر فناوری اطلاعات و ارتباطات، هوش مصنوعی و اینترنت اشیاء است، کاهش اشتغال در صنعت و کشاورزی را به همراه دارد اما در حوزه اشتغال و اقتصاد شاهد رشد بسیار زیادی خواهیم بود. این موضوع تاثیر ۲.۵ درصدی ict بر gdp (تولید ناخالص داخل) را به همراه خواهد داشت و رشد ۴ درصدی در این شاخه اتفاق می‌افتد.
آذری جهرمی با تاکید بر ایجاد اشتغال پایدار و فراگیر در این عصر به بهبود بهره‌وری و افزایش خلاقیت اشاره کرد و یادآور شد: یکی از شیوه‌های این بهبود، موضوع کارآفرینی است.

وی با بیان اینکه مطابق با آمارهای جهانی ارايه شده در حوزه کارآفرینی که مربوط به سال ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۸ می‌شود، مشخص شده است که کشور ما در زمینه مهارت راه‌اندازی کسب و کار در این حوزه شاخص بالایی دارد و از وضعیت خوبی برخوردار است. این موضوع ناشی از رشد شبکه‌سازی و توسعه شبکه‌های اجتماعی نیز می‌تواند باشد.

وزیر ارتباطات اظهار داشت: در همین حال در موضوع نوآوری محصول نیز شاهد رشد خوبی هستیم اما در حوزه فرهنگی و نیز بین‌المللی‌سازی با ضعف گسترده‌ای در اکوسیستم کارآفرینی روبرو هستیم. همچنین در شاخص سرمایه‌گذاری ریسک‌پذیر نیز وضعیت ایران ثابت است و شاخص تبدیل فرصت نیز رتبه پايینی را به خود اختصاص داده است.
آذری جهرمی با اشاره به تاكید ویژه ريیس جمهور بر توسعه اقتصاد دیجیتالی در کشور گفت: در این عرصه به وزارت ارتباطات مهلت یک ماهه داده شده است که استراتژی مواجهه با اقتصاد دیجیتال را تنظیم و شاخص‌های مربوط به این موضوع را مشخص کند که در یک کارگروه این موضوع در دست بررسی است.
وی توسعه کسب و کارهای نوپا بر مبنای طرح تکاپو را نیز از دیگر موضوعات در دست اقدام دولت اعلام کرد و گفت: هم اکنون در هشت استانی که پایلوت طرح تکاپو انجام شده است، ۱۲۰ تفاهم‌نامه تبادل شد که از این تعداد ۳۴ مورد به اجرا درآمد و ۷۰ مورد در حال پیگیری برای اجرا است. ۲۵ مورد نیز تاکنون اجرا نشده است.

وزیر ارتباطات با اشاره به سه استان موفق در اجرای طرح تکاپو شامل کردستان، یزد و خراسان رضوی تصریح کرد: مطابق با اجرای این طرح ۱۶۰۰ شغل در کردستان، ۲هزار شغل در یزد و ۲۰ هزار و ۵۰۰ شغل در خراسان رضوی ایجاد شد.

وی تولید محتوا، هوشمندسازی و بازی‌های یارانه‌ای را از دیگر محورهای ایجاد اشتغال در این استان‌ها عنوان کرد.
آذری جهرمی با اشاره به آمارهای توسعه بخش ارتباطات از سال ۹۰ تا ۹۵ گفت: تعداد شتاب‌دهنده‌های کسب و کارهای نوپا طی این بازه زمانی ۲۵ برابر شده و ۳۰ مرکز توانمندسازی کسب و کارها در کشور راه‌اندازی شده است. همچنین شاهد فعالیت ۳۰ سرمایه‌گذار برای کسب و کارهای نوپا، ۳۶ مرکز آپها، ۴۱۳۰ استارتاپ هستیم.

وزیر ارتباطات حجم بازار فناوری اطلاعات و ارتباطات را ۴۰ هزار میلیارد تومان عنوان کرد و گفت: تا پایان برنامه ششم این حجم باید به ۱۲۰ هزار میلیارد تومان برسد.
وی چالش مهارت نامتناسب دانش‌آموختگان با نیاز بازار را از جمله مشکلات موجود در کسب و کارهای نوپا عنوان کرد و تصریح کرد: متاسفانه مهارت دانش‌آموختگان از کیفیت لازم برخوردار نیست.

آذری جهرمی با اشاره به برنامه‌های پیش‌رو برای افزایش اشتغال و توسعه اقتصاد دیجیتال اظهار داشت: باید بخش فناوری ارتباطات ۱۹.۴ درصد و بخش فناوری اطلاعات ۴۲ درصد رشد در کشور داشته باشد.

وی یکی از موضوعات فعال‌سازی اقتصاد دیجیتال در کشور را ایجاد شهر هوشمند عنوان کرد و تاکید کرد: شاخص‌های توسعه فناوری اطلاعات در دنیا تغییر کرده است و امروز به جای ضریب نفوذ تلفن ثابت و میزان پهنای باند، تعداد خانه‌های هوشمند شاخص توسعه است. بر این اساس سه جلسه مفصل با شهرداری‌های کلان‌شهرهای تهران، مشهد و یزد داشته‌ایم تا سند توسعه شهر هوشمند را نهایی کنیم.

وزیر ارتباطات عنوان کرد: در این خصوص با شهرداری تهران نیز به نتیجه رسیده‌ایم و قرار است شاخص‌های مدنظر شهرداری برای برنامه‌ریزی در این زمینه به ما ارايه شود.

آذری جهرمی یادآور شد: برنامه داریم در مناطق آزاد کیش، قشم و انزلی به‌عنوان پایلوت، طرح شهرهوشمند را عملیاتی کنیم تا بسترسازی برای توسعه اینترنت اشیاء در کشور باشد. از سوی دیگر موضوع مقررات‌گذاری در این حوزه حائز اهمیت است و این در حالی است که ما در کشور هنوز در رابطه با مقررات‌گذاری انقلاب صنعتی سوم با مشکلاتی مواجه هستیم و مقررات ما با نظام تجارت، مالیات و بیمه برای کسب و کارهای نوپا همخوانی ندارد. بر این اساس مقررات‌گذاری در حوزه انقلاب صنعتی چهارم را از هم اکنون دنبال می‌کنیم و به همین دلیل ۵ لایحه خصوصی مرتبط با موضوعات این حوزه را به زودی به هیات دولت ارايه خواهیم کرد.

()