مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
دوشنبه,1 بهمن 1397
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 235منبع: ايرنا
کد خبر : 10007093 07:48:00 | 1396/11/18

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاکید بر اصلاح رویه‌های غلط فعلی در فضای مجازی، گفت: طبق قولی که دادیم، مصمم به حفظ حریم خصوصی مردم هستیم.

«محمدجواد آذری‌جهرمی» در حاشیه جشن انقلاب در دانشگاه شهید بهشتی، افزود: همه تلاش خود را برای ارتقای حریم خصوصی افراد در فضای مجازی به‌کار خواهیم گرفت و در این موضوع همه مسوولان و اپراتورها با یکدیگر هم نظر هستند.

وی به برداشت اطلاعات افراد توسط نهادهای مرتبط با ‌بانک‌های مختلف اطلاعاتی و استفاده از آنها برای کارهای تبلیغاتی اشاره کرد و ادامه داد: سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی موظف شد پیگیری و نظارت دقیقی بر اپراتورها اعمال کند.
عضو هیات دولت از بررسی گزارش‌های به‌دست آمده در این رابطه خبر داد و خاطرنشان ساخت: طبق اطلاعات به‌دست آمده، روشن شد که اپراتورها مرتکب تخلف‌هایی شده‌اند که با بخشی از آنها برخورد صورت گرفت.
وی افزود: بخشی از تخلف‌ها هم در دفاتری غیر از اپراتورها همچون دفاتر خدمات شهری رخ داده است؛ به نحوی که [مسوولان مربوطه] اطلاعات مراجعه کننده را دریافت کرده و سپس به فروش می‌رساندند.
آذری‌جهرمی با بیان اینکه وقوع تخلف و انتشار اطلاعات مردم تنها مربوط به اپراتورها نیست، ادامه داد: این مساله در مکان‌های دیگر همچون مرکزهای فروشگاهی هم وجود دارد که این موضوع، ضرورت تدوین مقررات را دو چندان کرده است.
وزیر ارتباطات با اشاره به یک نشت اطلاعاتی که به‌تازگي رخ داد، گفت: اپراتوری که درز اطلاعات داشت، آن را ناخواسته عنوان کرد. ما پاسخ دادیم که آیا نباید این موضوع را اطلاع‌رسانی می‌کردید؟ زیرا این حق مردم است که بدانند.
وزیر ارتباطات در ادامه صحبت‌های خود از تلاش برای برگزاری همایشی دو روزه در نیمه نخست اسفند ماه امسال خبر داد و گفت: قرار است در این همایش، لایحه‌ای قانونی برای حفاظت از حریم خصوصی و حکمرانی داده‌ها که زیر ساخت فعالیت در فضای مجازی است، بررسی شود.
وی ادامه داد: پنج لایحه مهم در این رابطه تدوین شده است که در همایش مذکور برای تبادل نظر نخبگان رونمایی و پس از بررسی کامل، برای طی مراحل قانونی به مراکز مربوط ارسال می‌خواهد شد.
آذری‌جهرمی با بیان اینکه ‌هم‌اکنون چارچوب نظارتی دقیقی برای رعایت حریم خصوصی مردم وجود ندارد، افزود: ابتدا باید قانون تدوین و سپس چارچوب‌های نظارتی و مرجع لازم ایجاد شود.
وی با بیان اینکه سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی اکنون در خلا سازمان‌های نظارتی، در تلاش برای نظارت بر اپراتورها است، گفت: مقرر است در ایام دهه فجر سامانه‌ای راه‌اندازی شود تا مردم شکایت‌های خود در زمینه نقض حریم خصوصی را در آن ثبت کنند.
وی گفت: مقرر است سازمان مذکور گزارش‌ها را رسیدگی کرده و ریشه‌یابی کند تا بتوان به‌صورت اصولی اقدام لازم را انجام داد.
وزیر ارتباطات در ادامه به متصل نشدن دانشگاه‌های داخلی به شبکه علمی اشاره کرد و افزود: مقرر است سازمان فناوری اطلاعات در این زمینه اخطار جدی به اپراتور شبکه علمی دهد.
وی با بیان اینکه اکنون حدود شانزده دانشگاه به این شبکه متصل هستند، گفت: این رقم ناچیز است و باید بیشتر شود.
آذری‌جهرمی گفت: تکلیف کرده‌ایم که کار اتصال دانشگاه‌ها به شبکه علمی کشور سرعت بگیرد و سال آینده تعداد بیشتری از دانشگاه‌ها متصل شوند.
()