مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
دوشنبه,1 بهمن 1397
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 219منبع: خبرگزاري مهر
کد خبر : 10007091 07:21:00 | 1396/11/18

سیستم کنترل دور الکتروموتورهای ولتاژ متوسط « VFD » کاربردی در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی توسط محققان شرکت دانش‌بنیان رونمایی شد.

دانش فنی تکنولوژی مبدل‌های چندسطحی صنعتی برای کنترل الکتروموتورهای به‌کار رفته در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی، صنعت سیمان، صنایع نیروگاهی، صنعت حمل و نقل ریلی برون شهری و درون شهری، صنایع فلزی و ... که پیش از این در دست معدود شرکت‎های بزرگ خارجی نظیر SIEMENS و ABB بود با تلاش محققان جهاددانشگاهی واحد علم و صنعت حاصل شد.
امکان کنترل دور در موتورهای الکتریکی در حال بهره‌برداری در صنعت مزیت فوق‌العاده‌ای است که علاوه بر کنترل دقیق فرآیند بهره‌وری انرژی بسیار بالایی را در پی دارد.
در این طرح هدف اصلی «دستیابی به دانش فنی طراحی و ساخت سیستم کنترل دور موتورهای ولتاژ متوسط توان بالا ( ۶ کیلو ولت و ۱۵۰۰ کیلو وات)» مورد نیاز در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی و ... با حمایت و همکاری بخش پژوهش و فناوری شرکت خطوط لوله ومخابرات بود.
این طرح با موفقیت انجام و نمونه صنعتی ساخته شده در سایت کارفرما نصب و در حال بهره‌برداری است. ساخت این نوع مبدل‎ها در دنیا در انحصار چند شرکت چند ملیتی است که به علت مصارف دوگانه این نوع سیستم کنترل‎ها و محدودیت‎های تحریمی کشور در اختیار ایران و صنایع مربوطه قرار نمی‌گرفت. با دانش به‎دست آمده در این طرح هم اکنون جهاددانشگاهی توانایی ساخت مبدل‎های کنترل دور موتورهای الکتریکی تا توان پنج مگاوات به‌صورت ماژولار را پیدا کرده است.
این پروژه در شاخه برق، الکترونیک و کنترل از فناوری‌های نوین است که در آن با موتورهای الکتریکی با توان و ولتاژ بالا، پردازنده‌های سریع نوع DSP، کلیدهای الکترونیک قدرت جدید مانند IGBT ولتاژ بالا و ایزولاسیون فیبر نوری سر و کار دارد.
این مراسم با حضور دکتر طیبی رییس جهاددانشگاهی، حبیب‌الله بیطرف معاون امور مهندسی وزیر نفت و  صادق‌آبادی مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی برگزار شد این دستاورد ارزشمند جهاددانشگاهی واحد علم و صنعت رسما در مدار خطوط انتقال قرار گرفت.

()