مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
چهارشنبه,1 آبان 1398
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 738منبع: ايرنا
کد خبر : 10007079 08:20:00 | 1396/11/16

مدیرعامل نیروگاه شهید سلیمی نکا از تمایل 5 شرکت خارجی برای سرمایه‌گذاری 100 میلیارد تومانی در این نیروگاه خبر داد و گفت: شرکت زیمنس و شرکت‌هایی از لهستان و روسیه برای سرمایه‌گذاری در نیروگاه نکا اعلام آمادگی کردند.

محسن نعمتی، افزود: جوان‌سازی پوسته‌های توربین نیروگاه نکا با توجه به قدمت 40 ساله از ضرورت‌های مهمی است که با کمک شرکتی از لهستان در دستور کار است.

وی همچنین با اشاره به مصرف مازوت در نیروگاه نکا گفت: مصرف مازوت در نیروگاه نکا اصلا مقرون به صرف نیست و تاثیر مستقیمی بر کاهش تولید برق دارد اما به دلیل افت فشار گازی که در فصل سرما، در این نیروگاه وجود دارد از این سوخت استفاده می‌شود که تلاش داریم تا مصرف مازوت را به حداقل ممکن برسانیم.
** تلاش برای به صفر رساندن مصرف مازوت در نیروگاه نکا تا تابستان 97
این مسوول بیان داشت: اکنون مصرف مازوت در نیروگاه 40 درصد و مصرف گاز 60 درصد است که تلاش داریم تا اوایل سال بعد این مقدار را به 75 درصد گاز و 25 درصد مازوت رسانده و تا تابستان 97 تلاش برای به صفر رساندن مصرف مازوت با قوت پیگیری می‌شود.
نعمتی گفت: با توجه به اینکه عمده مصرف مازوت نیروگاه در فصل سرما و زمستان است؛ عدم استفاده از مازوت به‌عنوان سوخت نیروگاه نکا در گرو افزایش فشار گاز به این نیروگاه و اتصال به شبکه سراسری گاز است که با راه‌اندازی خط جدید پارس جنوبی این مهم برطرف می‌شود.
مدیرعامل نیروگاه شهید سلیمی نکا با اشاره به تولید قطعات در نیروگاه نکا یادآور شد: در این بخش بین 350 تا 400 قطعه در سال گذشته توسط مهندسان این نیروگاه با استفاده از مهندسی معکوس، آنالیز مواد و طراحی جدید ساخته شده است و با اتکا به منابع داخلی، این قطعات بومی شده است.
نعمتی گفت: مدرنیته کردن توربین گاز نیروگاه نکا با استفاده از توان تولید داخلی با 30 میلیارد تومان هزینه اجرایی شده است و در افزایش راندمان و توجه به تولید داخلی بسیار تاثیرگذار بوده است.
نیروگاه شهید سلیمی نکا در ساحل دریای خزر، در 22 کیلومتری شمال شهرستان نکا در استان مازندران واقع شده است. این نیروگاه در سال 1358 ایجاد شد و اکنون با 2 هزار و 214 مگاوات ظرفیت، یکی از نیروگاه‌های سیکل ترکیبی کشور و از بزرگ‌ترین تولیدکننده برق کشور با حدود 40 سال عمر شناخته می‌شود.
سوخت اصلی واحدهای بخاری نیروگاه شهید سلیمی نکا گاز طبیعی و سوخت کمکی آن مازوت است.

()