مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
سه شنبه,28 اسفند 1397
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 330منبع: ايرنا
کد خبر : 10007047 12:24:00 | 1396/11/10

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی گفت: وزارت‌خانه‌های نفت و نیرو چهارشنبه در نشستی مشترک به مساله رفع موانع احداث بخش بخار نیروگاه‌ها و اجرای ماده ١٢ قانون رفع موانع تولید می‌پردازند.

«همایون حائری» افزود: ماده ١٢ قانون رفع موانع تولید، قانون مصوب و ابلاغ شده‌ای است که بر اساس آن قراردادهایی با سرمایه‌گذاران بخش خصوصی منعقد شده است.
وی اظهار امیدواری کرد که در نشست با وزارت نفت مساله اجرای ماده ١٢ قانون رفع موانع تولید مرتفع شود.
بر اساس ماده 12 قانون رفع موانع تولید، به دنبال افزایش راندمان در نیروگاه‌ها، سوخت صرفه‌‌جویی شده یا معادل آن باید به سرمایه‌گذاران پرداخت شود.
معاون برنامه‌ریزی شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی پیش از این گفته بود: بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده، امسال قرار بود بخش بخار سه واحد نیروگاه پرند و سه واحد نیروگاه جهرم به مدار تولید بیاید اما به دلیل تامین نشدن منابع مالی، فقط یک واحد از نیروگاه پرند به مدار تولید وارد شد.
«حمیدرضا عظیمی» افزود: وزارت نیرو در اجرای بند 19 قانون بودجه سال 1392 و جزء 1 بند  «ه» تبصره 11 قانون بودجه سال 1393 کل کشور و با توجه به آيین‌نامه اجرایی مربوطه (مصوب هیات وزیران)، تایید وزارت نفت و سازمان برنامه و بودجه و براساس مصوبه شورای اقتصاد، قراردادهایی جهت تبدیل واحدهای گازی موجود به سیکل ترکیبی با نصب 43 واحد بخار با سرمایه‌گذاران منعقد کرده است.
مطابق قوانین بودجه سنواتی، مصوبه شورای عالی انرژی و دستورالعمل‌های موجود، پس از حصول اطمینان از صرفه‌جویی در سوخت مصرفی می‌بایست سوخت صرفه‌جویی شده و یا مبلغ معادل آن به سرمایه‌گذار برگردد، ولی با وجود آنکه این طرح‌ها جزو برنامه‌های ابلاغی اقتصاد مقاومتی نیز بود، تاکنون این امر محقق نشده است.
مهم‌ترین مزیت‌های راه‌اندازی بخش بخار نیروگاه‌های سیکل ترکیبی از دیدگاه ملی، استفاده بهینه از منابع انرژی کشور با صرفه‌جویی سالانه بیش از 11 میلیارد متر مکعب سوخت معادل 2 میلیارد دلار صرفه‌جویی سالانه خواهد بود که می‌توان بدون مصرف سوخت، هفت هزار و 500 مگاوات به ظرفیت جدید نیروگاهی افزوده شود و متوسط راندمان 21 نیروگاه نیز به حداقل 50 درصد می‌رسد. در ضمن کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای از دیگر مزایای احداث بخش بخار نیروگاه‌های سیکل ترکیبی است.

()