مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
جمعه,2 فروردين 1398
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 394منبع: ايرنا
کد خبر : 10007021 07:54:00 | 1396/11/7

دبیر علمی جشنواره محصول برتر ایرانی گفت: بر اساس گزارش بین‌المللی شاخص نوآوری جهانی، ایران در سال 2017 رهبر نوآوری، فناوری و خلاقیت در منطقه معرفی شد.

علی ملکی در دومین جشنواره محصول برتر ایرانی در دانشگاه صنعتی شریف افزود: با وجود کسب مقام رهبر نوآوری در سطح منطقه اما در جهان رتبه 75 را دارا است که البته در چهار تا پنج سال گذشته رتبه 100 را داشته و نسبت به آن 25پله صعود کرده است.
وی اظهار داشت: تهیه این گزارش از سال 2012 در دنیا با همکاری سه مجموعه از جمله سازمان مالکیت فکری جهانی و دو نهاد علمی دیگر آغاز شد که تلاش آن مقایسه کشورها در زمینه شاخص‌های نوآوری با هم است که در این روند 81 شاخص را رصد می‌کند.
وی با اینکه در فرآیند رشد اقتصادی کشورها فاکتورهای مهم مورد بررسی و ارزیابی قرار می‌گیرد، گفت: در فرآیند رشد اقتصادی کشورها در گذشته عمده کشورهای صنعتی آنهایی بودند که نفت خام و یا محصولات خام خود را به دیگر کشورهای دیگر صادر می‌کردند که اگر در این مرحله موفق عمل می‌کردند می‌توانستند از این مرحله خارج شوند که کشور ما از سال 1340 تا 1350 مرحله اول را آغاز کرده و همچنان هم ادامه دارد.
وی افزود: در مرحله بعدی کشورها می‌توانند بدون آسیب به محیط زیست و محیط اطراف خود رشد پایدار داشته باشند که در این مرحله در واقع وارد فرایند نوآوری می‌شوند و می‌توانند کشور خود را به پیشرفت برسانند اما متاسفانه مطالعات نشان می‌دهد ما در این مرحله در سطح کلان آن متوقف شده‌ایم.
وی با بیان اینکه مطالعات بر فرایند نوآوری در دنیا حدود 50 سال است آغاز شده گفت: نوآوری یکی از اصلی‌ترین عوامل رشد بلند مدت کشورها است که بر این اساس 60 تا 70 درصد رشد بلند مدت کشورها را به توان کشورها در نوآوری اختصاص می‌دهند.
ملکی با بیان اینکه در زمینه نوآوری در کشور کارهای زیادی صورت گرفته افزود: رتبه کشور در شاخص جهانی نوآوری در پنج سال گذشته از 104 به 74 رسیده است در واقع 19 پله صعود داشته است، همچنین در رکن سرمایه انسانی و تحقیقاتی 9 پله صعود داشته‌ایم اما در زمینه زیرساخت‌ها 11 پله تنزل را نشان می‌دهد.
وی با اشاره به هزینه‌بر بودن و ریسکی بودن نوآوری گفت: لازمه موفقیت در این امر این است که شرکت‌ها بتوانند با دانشگاه‌ها همکاری کنند که متاسفانه در این بخش در کشور موفق نیستیم و آمارها نشان می‌دهد این مساله به‌عنوان یک مانع در کشور شناخته شده است.
عضو هیات علمی پژوهشکده سیاست‌گذاری دانشگاه صنعتی شریف اظهار کرد: مشکلات نوآوری ما بحثی بیرون از ساختار نظام علم و فناوری کشور است، محیط کشور هنوز آن‌طور که باید مشوق نوآوری نیست ضمن اینکه باید برای همکاری بین شرکت‌ها، دانشگاه‌ها و خارج از کشور بیشتر سرمایه‌گذاری کنیم.
وی گفت: این مشکل بزرگی است که شرکت‌‌های ما نمی‌خواهند از دانش فارغ‌التحصیلان بهره ببرند و فکر می‌کنند با فرآیندهای درون‌زای خود می‌توانند پیشرفت داشته باشند که این یک باور غلط است.
دبیر علمی جشنواره محصول برتر ایرانی با بیان اینکه آموزش ابتدایی کشور عملکرد مناسبی را در حوزه فناوری و خلاقیت انجام نمی‌دهد، اظهار کرد: این درست است که در حوزه آموزش عالی کشور توانسته موفقیت‌های خوبی را در حوزه نوآوری و خلاقیت کسب کند، اما متاسفانه آموزش ابتدایی ما به این میزان پیشرفت نداشته است.
دومین جشنواره ملی نوآوری محصول برتر ایرانی با همکاری و تلاش دانشگاه صنعتی شریف و حمایت ستاد توسعه فرهنگ، علم و اقتصاد دانش‌بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و پژوهشکده سیاست‌گذاری علم، فناوری و صنعت دانشگاه صنعتی شریف، مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و معاونت آموزش و پژوهش وزارت صنعت معدن و تجارت برگزار شد.

()