مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
سه شنبه,28 اسفند 1397
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 395منبع: پاون
کد خبر : 10007016 06:59:00 | 1396/11/5

باحضور مدیران و کارشناسانی از سراسر کشور، سومین کنفرانس آلودگی نوری در یزد برگزار و از مقالات برتر تجلیل شد.

علیرضا احمدیزدی، معاون دفتر مدیریت مصرف شرکت توانیر در یزد با اشاره به تاثیر مستقیم مدیریت مصرف با موضوع آلودگی نوری، در سخنانی کاهش مصرف آب و نزولات آسمانی، آلودگی‌های زیست محیطی و گرمای زمین را از اثرات مصرف نامتعارف بیان کرد و گفت: اگر پیک بار تابستان سال آینده را 60 هزار مگاوات در نظر بگیریم، 11 هزار مگاوات آن از طریق نیروگاه‌های آبی تامین می‌شود که با کاهش بارندگی‌ها، صنعت برق را دچار سختی خواهد کرد.
وی بیان کرد: سالانه حدود 3 برابر ظرفیت حجم آب ذخیره در رود کارون برای تولید انرژی برق از طریق حرارت صرف می‌شود.
این مسوول با اشاره به اینکه دو سال اخیر میلادی در یکصد و سی سال گذشته گرم‌ترین سال کره زمین بوده است، مدیریت مصرف را مهم خواند و گفت: یکی از مباحث مهم که در سال‌های اخیر هم آن پرداخته شده، آلودگی نوری است که نتیجه استفاده از شیوه‌های غیر استاندارد در نور پردازی‌ها است.
وی افزود: وزارت نیرو برای کاهش آلودگی نوری حجم بسیار زیادی از لامپ‌های پر مصرف واحدهای تجاری را جمع‌آوری و استفاده از لامپ‌های ال‌ای دی را توصیه کرده است.
معاون دفتر مدیریت مصرف شرکت توانیر، اظهار کرد: با اقدامات انجام شده در سطح کشور، مصرف پنج درصدی روشنایی در سال را به 2 درصد رسانده‌ایم.
محمدرضا صحتی، مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان یزد هم در سخنانی، جلب مشارکت عموم مردم برای برطرف کردن آلودگی نوری، بیان ارتباط مستقیم این موضوع با اسراف انرژی و تشریح واژه آلودگی نوری در اذهان عمومی را از اهداف برگزاری سومین کنفرانس آلودگی نوری بیان کرد و افزود: منابع نوری غیرضروری، نورپردازی‌های نامناسب، منابع نور با درخشندگی بیش از حد و طراحی غیر اصولی روشنایی شهری از عوامل به‌وجود آمدن آلودگی نوری است.
وی فراتازی، خیرگی و روشنایی بیش از حد اندازه شهرها را از عوامل آلودگی نوری نام برد و اضافه کرد: حذف زیبایی‌های آسمان شب، هدر رفتن انرژی، تهدید سلامت انسان، افزایش تصادفات، کاهش امنیت افراد، رواج فرهنگ اسراف و اثرات زیست محیطی فراوان، جزء آثار مخرب آلودگی نوری است.
این مسوول اذعان کرد: تضعیف دستگاه ایمنی بدن، افسردگی و بروز بیماری‌هایی نظیر سرطان و بیماری‌های چشمی و برهم خوردن ساعت بیولوژیکی بدن انسان از مهم‌ترین اثرات مخرب آلودگی نوری بر انسان به شمار می‌رود.
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان یزد، جمع‌آوری بیش از 40 هزار لامپ پرمصرف تجاری، توزیع افزون بر 55 هزار لامپ ال‌ای‌دی تزیینی و اجرای طرح‌های نوین روشنایی با بهره‌گیری از لامپ‌های ال‌ای‌دی را از اقدامات مهم سال‌های اخیر برای کاهش آلودگی نوری استان یزد بیان کرد.
در این کنفرانس، دکتر هاشم علی‌پور، مدیرکل دفتر نظارت و انتقال شرکت توانیر، احمد سر استاد، رییس انجمن نجوم استان یزد و ارايه‌دهندگان چهار مقاله برتر در بخش آلودگی نوری سخنرانی کردند.

()