مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
شنبه,24 آذر 1397
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 2003منبع: تابناک
کد خبر : 1000661 09:40:29 | 1393/8/14

شاید شما نیز جزو آن دسته از کاربرانی هستید که از برنامه های جانبی با عنوان Memory Optimizer برای آزاد سازی حافظه سیستم و در نتیجه سرعت بخشیدن به عملکرد آن استفاده میکنید. اما امروز توصیه ما به شما این است که دست نگه دارید! این برنامه ها نه تنها هیچ فایده ای ندارند بلکه سرعت سیستم شما را بیش از پیش کاهش میدهند!

بسیاری از شرکت ها به دنبال آن هستند که نرم افزارهای Memory Optimizer یا آزاد کننده های RAM را به کاربران بفروشند. این نرم افزارها بر روی سیستم شما تاثیر معکوس دارند و نه تنها منجر به افزایش سرعت سیستم نمیشوند، بلکه سرعت آن را بیش از پیش کاهش میدهد.

این نمونه ابزارها معمولا مخاطبان و کاربران غیر حرفه ای را هدف میگیرند و حس کاذبی از افزایش سرعت سیستم را ارائه میکنند. واقعیت این است که سیستم عامل شما به خوبی میداند که RAM را چگونه مدیریت کند. سیستم عامل از RAM برای افزایش سرعت عملکرد سیستم شما استفاده میکند پس هیچ دلیلی برای خالی کردن RAM به بهانه افزای سرعت سیستم وجود ندارد:

از هیچ برنامه ای برای آزاد سازی RAM استفاده نکنید

آیا RAM سیستم شما به سقف میچسبد؟ خیلی هم خوب است!

نرم افزارهای آزاد سازی رم بر اساس یک سوء تفاهم طراحی شده اند. ممکن است به سیستم خود نگاهی بیندازید و ببینید که میزان استفاده از رم به سقف چسبیده است! برای مثال اگر 4 گیگابایت رم بر روی سیستم خود دارید، ممکن است 3 گیگابایت آن اشغال شده باشد. این امر ممکن است موجب نگرانی شما شود که برنامه های جدید چگونه با این محدودیت رم بر روی سیستم اجرا میشوند؟

در واقع سیستم عامل های مدرن در مدیریت رم به شکل ذاتی بسیار پیشرفته و خوب عمل میکنند. اشغال 3 گیگابایت از رم سیستم شما، به هیچ وجه به این معنی نیست که سیستم عامل رم شما را به هدر میدهد. سیستم شما رد حال استفاده از رم برای Cache کردن هرچه سریع تر داده ها است. در نتیجه وقتی مجددا به این داده ها نیاز باشد، سیستم بدون بارگزاری مجدد آنها توان انجام عملیات مذکور را خواهد داشت.

در نتیجه به هیچ عنوان معنایی ندارد که شما اقدام به خالی کردن RAM کنید. حتی اگر همه رم سیستم اشغال باشد و شما نیاز به مقدار بیشتری برای اجرای برنامه ها داشته باشید، سیستم عامل شما میتواند به سرعت عملیات Cache کردن را ملغی کرده و رم مورد نیاز را برای اجرای نرم افزار آزاد سازی کند. در واقع اگر رم شما بی استفاده باشد، در حال هدر دادن منابع سیستم خود هستید!

رم سیستم اگر تا سقف اشغال باشد، نشانی از این امر است که سیستم شما با حداکثر سرعت خود فعالیت میکند. همانگونه که در تصویر زیر نیز میبینید، حجم زیادی از رم شما ممکن است برای Cache کردن داده ها استفاده شود، اما در عین حال هنوز برای استفاده نرم افزارها به عنوان رم آزاد برچسب گذاری میشود:

از هیچ برنامه ای برای آزاد سازی RAM استفاده نکنید

در گذشته رم اشغال شده به معنی یک مشکل در سیستم بود. اگر ویندوز ویستا را با یک گیگابایت رم بر روی سیستم خود اجرا میکردید، متوجه میشدید، که سیستم به مرور کند تر میشود. اما در دنیای امروز سیستم ها مجهز به حد کافی از رم برای عملیات های مختلف هستند، و از سویی سیستم عامل شما خود به خوب میداند که این میزان از رم چگونه باید مدیریت شود.

نرم افزارهای آزاد سازی رم چگونه کار میکنند؟

این نرم افزارها به دو طریق ممکن است فعالیت کنند:

فراخوانی تابع API با عنوان EmptyWorkingSet که منجر به آن میشود تا نرم افزارهای در حال اجرا مجبور به نوشتن داده ها بر روی Page File شوند.

روش دوم این است که این ابزارها به شکل دفعتی رم سیستم را به خود اختصاص میدهند که منجر به آن میشود که سیستم عملیات Cache کردن را متوقف کند. سپس اقدام به آزاد کردن حافظه اشغال شده توسط خود میکنند.

هر دوی این روش ها منجر به آن میشود که رم خالی شود و بر اساس آنچه پیش تر گفته شد، سیستم شما تنبل تر شود. در این شرایط نرم افزارهای شما مجبور به خواندن داده ها از روی Page File میشوند که به معنی درگیر شدن با دیسک سخت و طولانی تر شدن عملیات Read/Write است.

از هیچ برنامه ای برای آزاد سازی RAM استفاده نکنید

همانگونه که مشاهده میکنید، این نوع از ابزارها تنها و تنها منجر به یک حس کاذب از سرعت در سیستم میشوند و در نهایت سیستم را کند تر می کنند. بهترین راه برای بالا بردن سرعت سیستم با فاکتور رم، کاهش استفاده از نرم افزارهای مختلف در آن واحد است.

(0)