مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
سه شنبه,28 اسفند 1397
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 338منبع: ايرنا
کد خبر : 10006988 08:01:00 | 1396/11/2

محققان براساس نتایج یک مطالعه جدید می‌گویند که افزایش تعداد درختان در کلان‌شهرها می‌تواند علاوه بر فواید سلامتی، منافع مالی قابل توجهی به همراه داشته باشد.

محققان کالج علوم زیست محیطی و جنگل‌داری دانشگاه نیویورک در امریکا در این مطالعه محور توجه خود را بر 10 کلان‌شهر با جمعیت حداقل 10 میلیون نفر در پنج قاره جهان متمرکز کردند.

محققان در این مطالعه متوجه شدند که به‌طور متوسط 20 درصد این کلان‌شهرها پوشش درختی داشتند و این پوشش حدود 500 میلیون دلار در سال فوایدی نظیر صرفه‌جویی در مصرف انرژی و کاهش آلودگی هوا به همراه دارد.
محققان با استفاده از الگوهای رایانه‌ای نتیجه گرفتند که این فواید با افزایش 20 درصد درختان در این شهرها دو برابر می‌شود.
آنها می‌گویند که با کاشت درخت در شهر، اهالی شهر و بازدیدکنندگان از آن، از فواید مستقیمی بهره‌مند می‌شوند. بهره‌مندی از هوای پاک و خنک و حتی محصولات غذایی از جمله فواید مستقیمی هستند که درختان یک شهر برای اهالی آن به ارمغان می‌آورند.
محققان با اشاره به اینکه کلان‌شهرها پتانسیل افزایش پوشش جنگل‌های شهری را دارند، گفتند: افزایش تعداد درختان در کلان‌شهرها، آنها را به مکان‌های پایدارتر و بهتری برای زندگی تبدیل می‌کند.
آنها استدلال می‌کنند که همه مردم باید برای افزایش مناطق جنگلی شهری اقدام کنند و این کار را تنها به برنامه‌ریزان شهری نسپارند.
یافته‌های این مطالعه در شماره 18 ژانویه مجله Ecological Modelling منتشر شده است.
()