مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
جمعه,2 فروردين 1398
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 389منبع: ايسنا
کد خبر : 10006932 08:14:00 | 1396/10/18

محققان سوئیسی و فرانسوی از فناوری لیزر جدید برای استفاده در ساعت‌های اتمی برای افزایش دقت ساعت استفاده کردند. با این فناوری در هر 6 میلیون سال فقط یک ثانیه از بین می‌رود.

 دانشمندان آزمایشگاه زمان و فرکانس (LTF) دانشگاه Neuchatel سوئیس و شرکای فرانسوی خود طبقه‌‎بندی جدیدی از ساعت‌های سزیم حرارتی ارايه دادند که 10 برابر دقیق‌تر از ساعت‌های اتمی موجود است.
این فناوری شبکه ارتباطی بهتر و هماهنگی بیشتری ایجاد کرده و ارتباطات بین سیستم‌های ناوبری ماهواره‌ای را بهبود می‌بخشد.
اساس ساعت‌های اتمی دیودهای لیزر هستند. آنها با بررسی اتم‌ها و ارجاع به زمان، نوری با فرکانس بسیار دقیق برای ارتباط با اتم‌هایی ایجاد شده در مرجع زمان گذشته به وجود می‌آورند.
تولید این نوع دیود لیزر نیازمند فناوری پیشرفته و زیرساخت‌های بزرگ مانند اتاق‌های پاک‌سازی، سیستم‌های رسوب‌گیری لایه‌های نیمه‌هادی و فضای کنترل‌شده است.
گیتانو مایلی مدیر اجرایی LTF اظهار کرد: دیودهای لیزر عملکرد انواع ساعت‌های اتمی را بهبود می‌بخشند. در این تحقیق بر فرآیندهای فیزیکی جدید ایجاد شده با نور لیزر و ویژگی‌های تکنولوژیکی مرتبط با پیشرفت لیزر به‌عنوان مولفه خاص تاکید شده است.
در پیشرفت هر ابزار با استفاده از دیودهای لیزر فرکانس پرتو آن بسیار دقیق بوده و کاربرد آن بیش از اندازه‌گیری زمان است.
کاربردهای آینده این روش تجزیه و تحلیل میزان دی‌اکسیدکربن در اتمسفر، تاثیر گازهای گلخانه‌ای و شناسایی امواج گرانشی با زیرساخت فیزیکی است.

()