مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
چهارشنبه,29 اسفند 1397
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 364منبع: ايرنا
کد خبر : 10006916 08:58:00 | 1396/10/16

دارنده کرسی پژوهشی «توسعه نانو مواد جدید» از سنتز نانو مواد جدید برای کاربرد در حوزه‌هایی همچون انرژی‌های تجدیدپذیر، پزشکی و دندانپزشکی خبر داد.

عبدالرضا سیم‌چی دارنده کرسی پژوهشی «توسعه نانو مواد جدید» که از سوی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی اعطا شده است، درباره اقدامات انجام شده در راستای این کرسی پژوهشی اظهار کرد: سنتز نانو مواد جدید برای کاربرد در حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر از جمله اقداماتی است که در حال انجام آن هستیم و توسعه مواد زیستی برای ساخت غضروف و پوست مصنوعی نیز از دیگر فعالیت‌های انجام شده است.

سیم‌چی ادامه داد: طی یک سال کار روی کرسی پژوهشی موفق به دو ثبت اختراع بین‌المللی شده‌ایم که مواد پرکننده دندانی و غضروف را شامل می‌شود که هر دو در حال طی فرآیند تجاری‌سازی هستند؛ در ایران برای درمان آرتروز موادی ترزیق می‌شود که درد را تا مدتی مشخص تسکین می‌دهد اما با این اختراع و ساخت غضروف مصنوعی مایعی به بدن فرد تزریق شده و در محل غضروف سفت می‌شود.
پژوهشگر توسعه نانو مواد جدید افزود: در دنیا نیز حدود 6 شرکت در زمینه تولید غضروف‌های مصنوعی فعال هستند که بیشتر آنها با انجام عمل جراحی غضروف در بدن بیمار جای‌گذاری می‌شود.
وی درباره ثبت اختراع در حوزه مواد دندانی اظهار کرد: در دندانپزشکی موادی که استفاده می‌شود برای روی تاج است و مناسب ریشه نیست و این مواد طی فرایندهای شیمیایی تهیه می شوند اما در این اختراع از مواد طبیعی همچون استخوان، دندان کشیده شده فرد و مرجان‌های دریایی استفاده کردیم و در دمای پایین نیز نشان دادیم که سنتز بایواکتیو است؛ بنابراین مواد زیستی را از زواید زیستی تهیه می‌کنیم.
عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی شریف همچنین ابراز کرد: پروژه دیگری هم درباره تولید پوست مصنوعی و زخم بندهای خاصی که از خونریزی جلوگیری می‌کند، داشتیم که این طرح برنده چالش‌های فناوری نانو شد که ستاد توسعه فناوری نانو گرنتی هم در خصوص تجاری‌سازی طرح در اختیارمان قرار داده است.
وی افزود: توسعه نانومتری مواد برای استفاده در پوشش‌های خاص از دیگر حوزه‌های تحقیقاتمان است، همچنین کاربرد این نانو مواد و توسعه آنها در حوزه‌های انرژی‌های تجدیدپذیر، تولید سنسورهایی در زمینه تشخیص آلزایمر، سلول‌های خورشیدی جدید نیز از دیگر بخش‌هایی است که چندین دانشجوی دکتری مشغول تحقیقات و فعالیت روی آنها هستند؛ البته در این حوزه‌ها حدود 14 مقاله بین‌المللی نیز در مجلات معتبر منتشر شده است.
سیم‌چی درباره سایر اقدامات نیز گفت: طراحی سیستمی جدید بر اساس مواد نانو متری برای درمان سرطان سینه یکی دیگر از اقدامات در حال انجام است این سیستم با توجه به آمار بالای سرطان سینه در کشورمان می‌تواند گامی موثر باشد. در این زمینه همکاری نزدیکی نیز با دانشگاه تهران برای انجام آزمایشات حیوانی داریم.
این پژوهشگر و محقق درباره مزیت اعطای کرسی پژوهشی نیز عنوان کرد: با دریافت این کرسی پژوهشی علاقه‌مندی به ثبت بین‌المللی اختراع در من زیاد شد، حمایت‌های کرسی باعث دلگرمی دانشجویان دکتری و ریسک پذیری بیشتر در بین آنها شده است که البته این کرسی پژوهشی در تجهیز آزمایشگاه و تسریع روند تحقیقاتمان نیز تاثیر زیادی داشته است؛ از طریق این کرسی موفق به خرید دستگاهی ساخت داخل برای آزمایشگاه شدیم.
سیم‌چی اظهار کرد: مزیت دیگر اعطای کرسی پژوهشی مدت زمان آن است این موضوع که چهار سال استادی فرصت تحقیق و فعالیت در حوزه‌ای را دارد بسیار کمک‌کننده می‌تواند باشد و با برنامه‌ریزی دقیق روی آن سرمایه‌گذاری انجام دهد و برای شکل‌گیری چرخه ایجاد کار، فناوری و ثروت باید فعالیت‌های تحقیقاتی در کشور به صورتی باشد که هزینه‌های صرف شده به کشور بازگردد و صرفا نگارش مقاله نمی‌تواند به این مساله کمک کند. بنابراین این کرسی پژوهشی به سمت ثبت بین‌المللی اختراع سوق پیدا کرد.

()