مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
جمعه,3 اسفند 1397
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 375منبع: خبرگزاري مهر
کد خبر : 10006904 08:32:00 | 1396/10/13

مسوول میز تخصصی بهینه‌سازی انرژی و محیط زیست گفت: ایجاد تحول در بازار انرژی برای به‌کارگیری ساز و کارهای بازار و بهینه‌سازی انرژی در ساختمان‌ها از اقداماتی است که در حال انجام آن هستیم.

یدالله سبوحی اظهار کرد: بهینه‌سازی مصرف انرژی در بخش‌های مختلف همچون ساختمان‌ها، صنعت، حمل و نقل، نیروگاه‌ها، خطوط انتقال گاز و نفت امری مهم بوده، به گونه‌ای که در اسناد بالا دستی کشور نیز به آن تاکید شده است.
وی افزود: آمارها نشان می‌دهد که حدود ۴۰ درصد انرژی نهایی کشور در بخش ساختمان‌ها مصرف می‌شود که شامل ساختمان‌های مسکونی، اداری، تجاری و عمومی است.
مسوول میز تخصصی بهینه‌سازی انرژی و محیط زیست ادامه داد: بنابراین با توجه به سهمی که این اماکن در مصرف انرژی دارند باید بهینه‌سازی مصرف انرژی در آنها مورد توجه زیادی قرار گیرد در این راستا نیز این موضوع در سال ۷۵ مورد بحث قرار گرفت تا کاهش مصرف انرژی در ساختمان‌ها انجام شود.
به گفته سبوحی، البته این انرژی برای مصارف گوناگون همچون تامین دمای آسایش، تامین آب گرم، پخت و پز، استفاده از انرژی برق برای تامین انرژی تجهیزات الکتریکی مورد استفاده قرار می‌گیرد. ۶۵ تا ۷۵ درصد انرژی مورد استفاده در ساختمان‌ها مربوط به تامین دمای آسایش است.
عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی شریف همچنین بیان کرد: در این میان، قانون مبحث ۱۹ را باید از قوانین مهم برای صرفه‌جویی در حوزه انرژی دانست که در اواخر دهه ۷۰ تدوین و اوایل دهه ۸۰ تصویب شد تا در ساختمان‌ها اقدامات لازم برای کاهش دادن مصرف انرژی در نظر گرفته شود. البته در سال‌های بعد قوانین دیگری همچون قانون اصلاح مصرف انرژی تصویب شد و زیرساخت‌های قانونی مهم برای مدیریت و بهینه‌سازی انرژی در کشور در دسترس است.

تهران شهر پایلوت در حوزه بهینه‌سازی انرژی می‌شود

سبوحی درباره پایلوت شدن تهران در حوزه بهینه‌سازی انرژی در ساختمان‌ها گفت: در ادامه این روند در سال ۸۷ شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت طرحی پیشنهادی به دفتر عمران سازمان ملل متحد ارايه داد تا بر اساس آن بهینه‌سازی انرژی در ساختمان‌ها با همکاری این شرکت انجام شود و بتوانند بخشی از هزینه‌های این طرح را با استفاده از حمایت‌های سازمان‌های بین‌المللی تامین کنند.
وی ادامه داد: این پیشنهاد به صندوق جهانی محیط زیست ارايه و در نهایت در سال ۲۰۱۰ تصویب شد تا ۴ میلیون دلار منابع مالی برای بهینه‌سازی مصرف انرژی در ساختمان‌های تهران توسط صندوق جهانی محیط زیست و مابقی یعنی ۲۸ میلیون دلار توسط دولت ایران تامین شود. در این صورت شهر تهران پایلوتی می‌شود تا در صورت موفقیت در سرتاسر کشور این اقدام انجام شود.
مشاور معاون علمی و فناوری ريیس جمهور در امور بهینه‌سازی مصرف انرژی اظهار کرد: از آنجایی که تامین ۲۸ میلیون دلار از طرف دولت نمی‌توانست به توسعه ظرفیت بخش خصوصی منجر شود در سال‌های ۹۲ و ۹۳ این موضوع در ستاد بهینه‌سازی انرژی و محیط زیست معاونت علمی مطرح شد و ستاد آمادگی خود را برای سازماندهی طرح جهت فعالسازی شرکت‌های خدمات انرژی و دانش بنیان خصوصی در زمینه بهینه‌سازی انرژی ساختمان‌ها اعلام کرد.
سبوحی هدف از اجرای این طرح را ظرفیت‌سازی برای بهینه‌سازی مصرف انرژی در ساختمان‌ها دانست و محور اصلی آن را ایجاد تحول در بازار انرژی بیان کرد تا مردم به نوعی تشویق به انجام اقدامات در راستای کاهش مصرف انرژی در ساختمان‌ها شوند.

ترغیب بخش خصوصی برای سرمایه‌گذاری

وی سرمایه‌گذاری توسط بخش خصوصی و فعال شدن شرکت‌های خدمات انرژی را لازمه انجام این اقدامات دانست و عنوان کرد: سرمایه‌گذاری نیز وقتی رخ می‌دهد که توجیه اقتصادی برای آن وجود داشته باشد که این مساله نیز با وجود پایین بودن قیمت حامل‌های انرژی و بالا بودن نرخ سود بانکی در کشور به سختی توجیه‌پذیر است.

سبوحی خاطر نشان کرد: بنابراین طرح مورد بحث در این زمینه می‌تواند راهگشا باشد چرا که محور آن با عنوان ایجاد تحول در بازار انرژی برای بکارگیری ساز و کارهای بازار و انجام بهینه‌سازی انرژی در ساختمان‌ها و ترغیب بخش خصوصی برای سرمایه‌گذاری انجام می‌شود.
مشاور معاون علمی و فناوری ريیس جمهور در امور بهینه‌سازی مصرف انرژی ابراز کرد: با توجه به تعریف جدید موضوع توسط ستاد قرار شد صندوق‌های نوآوری به شرکت‌های دانش‌بنیان و خدمات انرژی طبق ضوابط  و مقررات حاکم بر صندوق‌ها تسهیلات با هزینه پايین را ارايه دهند تا در این زمینه فعالیت شرکت‌های خدمات انرژی و دانش‌بنیان توسعه پیدا کنند؛ بنابراین تفاهمنامه همکاری بین معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و دفتر عمران سازمان ملل متحد منعقد شد و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری مسوولیت این کار را عهده‌دار شد.
عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی شریف با بیان اینکه این طرح سه مولفه دارد، گفت: نخست بررسی و ارزیابی قوانین و آیین‌نامه‌ها برای حوزه بهینه‌سازی انرژی در ساختمان‌ها و پیشنهاد اصلاحیه است تا به نوعی به اجرایی شدن سیاست‌ها کمک شود.
وی افزود: سپس اجرای پایلوت‌های مشخص برای کاربرد فناوری‌های نوین با بازده انرژی بالا در ساختمان‌های نمونه است تا توسعه فناوری در کشور تشویق شود. آخرین مولفه نیز ایجاد تحول در بازار انرژی کشور برای توجیه‌پذیر کردن طرح‌ها بهینه‌سازی انرژی ساختمان‌ها بر اساس مکانیسم و ساز و کار بازار و توسعه فعالیت‌های بخش خصوصی در این زمینه است.

()