مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
سه شنبه,25 تير 1398
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 764منبع: ايرنا
کد خبر : 10006901 08:09:00 | 1396/10/13

معاون برنامه‌ریزی شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی گفت: از ابتدای امسال یک هزار و 724 مگاوات ظرفیت نیروگاهی جدید در کشور وارد مدار تولید شده است.

«حمیدرضا عظیمی» افزود: یک‌هزار مگاوات ظرفیت دیگر نیز قرار است تا پایان امسال به بهره‌برداری برسد.
وی توضیح داد: ‌این ظرفیت جدید نیروگاهی با بهره‌برداری نیروگاه‌هایی از جمله شیروان، سمنگان، تابان، پرند و بهبهان ایجاد شده است.

به گفته معاون برنامه‌ریزی شرکت تولید نیروی برق حرارتی، بیش از 60 درصد ظرفیت نیروگاهی جدید سال جاری توسط بخش خصوصی وارد مدار شده است.
عظیمی بیان کرد: تکمیل و بهره‌برداری از سه هزار مگاوات نیروگاه حرارتی جدید در پروژه‌های اقتصاد مقاومتی امسال به شرکت تولید نیروی برق حرارتی تکلیف شده که براساس برنامه باید تا پایان امسال به بهره‌برداری می‌رسید و به شبکه سراسری برق متصل می‌شد.
وی علت محقق نشدن 300 مگاوات ظرفیت تا پایان امسال را اجرانشدن ماده 12 قانون رفع موانع تولید و نیز کمبود منابع مالی عنوان کرد.
به گفته عظیمی، بر اساس این ماده قانونی باید با احداث بخش بخار نیروگاه‌ها، سوخت صرفه‌جویی شده یا معادل آن به سرمایه‌گذاران پرداخت شود اما این مهم در قانون بودجه امسال لحاظ نشد و اعتبار کافی نیز برای طرح اختصاص نیافت.
معاون برنامه‌ریزی شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی همچنین گفت: علاوه بر بهره‌برداری نیروگاه‌های جدید، امسال با اجرای طرح ارتقای سامانه‌های کنترل «IGV+»(مربوط به سامانه کنترل و راهنمای ورودی توربین گاز) در نیروگاه‌های موجود، حدود 130 مگاوات ظرفیت جدید اضافه شده است.
وی اضافه کرد: همچنین از طریق خنک‌کاری هوای ورودی نیروگاه‌ها نیز 210 مگاوات ظرفیت جدید ایجاد شد.
عظیمی با بیان اینکه سال گذشته در ایجاد ظرفیت‌های نیروگاهی از برنامه جلوتر بودیم توضیح داد:‌ بر اساس برنامه تکلیفی سال گذشته قرار بود یک هزار و 800 مگاوات نیروگاه جدید وارد مدار کنیم که بیش از یک هزار و 964 مگاوات وارد مدار شد.
()