مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
دوشنبه,5 فروردين 1398
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 363منبع: خبرگزاري مهر
کد خبر : 10006882 11:40:00 | 1396/10/10

محققان موفق به تولید هواپیمایی به نام دی ۸ شده‌اند که سروصدای بسیار ناچیزی دارد، کم مصرف است و آلودگی زیست محیطی ناچیزی نسبت به رقبا دارد.

همه ساله صدها میلیون نفر در سراسر جهان به مسافرت‌های هوایی می‌روند و ارتقای کیفیت و قابلیت‌های هواپیماهای مسافربری به همین علت اهمیت انکارناپذیری دارد.
گروهی از محققان دانشگاه ام آی تی با همکاری دو شرکت خصوصی موفق به تولید نمونه اولیه یک هواپیمای پیشرفته شده‌اند که بسیاری از مشکلات هواپیماهای تجاری امروزی را ندارد.
این گروه فعالیت‌های خود را از سال ۲۰۰۸ آغاز کرده‌اند و می‌گویند بعد از ۹ سال تلاش محصولی عرضه کرده‌اند که سروصدای آن در مقایسه با هواپیماهای عادی کم است، آلودگی زیست محیطی ناچیزی دارد و از همه مهم‌تر مصرف سوخت بالایی ندارد.
این دستاوردها زمینه را برای پرواز هواپیماها در مسیرهای کوتاه‌تر و کم ارتفاع‌تر فراهم می‌کند و باعث می‌شود مسافرت‌های هوایی به تجربه‌ای لذت بخش‌تر مبدل شود.
مهم‌ترین تفاوت این هواپیما با هواپیماهایی مانند بوئینگ ۷۳۷ و ایرباس ۳۲۰ موقعیت قرارگیری و نصب موتور است. موتور این هواپیما به جای نصب در زیر بال در بالای بدنه آن و در نزدیكي دم هواپیما قرار گرفته که باعث افزایش کارآیی آن شده است.
بدنه این هواپیما پهن‌تر از هواپیماهای مسافربری عادی بوده و حالتی مکعبی شکل دارد. دم این هواپیما هم سبک تر و کوچک‌تر است و بال‌های آن مقاومت کمتری در برابر فشار هوا دارند. دی ۸ نسبت به هواپیماهای جت مسافربری تا ۳۷ درصد کمتر سوخت مصرف می کند و آلودگی صوتی آن تا ۵۰ درصد کمتر است.
میزان تولید گاز اکسید نیتروژن در زمان برخاستن و نشستن این هواپیما تا ۸۷ درصد کمتر است.
آزمایش این هواپیما در ناسا کماکان ادامه دارد و انتظار می‌رود دی ۸ تا سال ۲۰۳۵ برای پروازهای عادی آماده شود.

()