مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
سه شنبه,28 اسفند 1397
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 300.5منبع: خبرگزاري مهر
کد خبر : 10006801 07:22:00 | 1396/9/29

شرکت ویرجین هایپرلوپ با طراحی و راه‌اندازی آزمایشی سیستم حمل و نقل هایپرلوپ خود در مرکزی خارج از لاس وگاس توانست رکورد تازه‌ای را در این زمینه به ثبت برساند.

در سومین مرحله از این آزمایش هایپرلوپ یادشده توانست با سرعت ۳۸۷ کیلومتر در ساعت مسیر از قبل تعیین شده را بپیماید.
هایپرلوپ (اَبَرچنبر) نوع جدیدی از حمل و نقل سریع است که توسط ایلان ماسک بنیانگذار شرکت‌هایی همچون تسلا موتورز، پی‌پل، و اسپیس‌اکس مطرح شده‌ است.
در این نوع حمل و نقل کپسول‌هایی در داخل لوله‌هایی که در آن شرایط خلأ حکمفرماست تا اصطکاکی در کار نباشد قرار می‌گیرند که سرعتی بسیار بالا دارد. هایپرلوپ با استفاده از فشار هوایی که از عقب وسیله وارد و از خروجی‌های پايین آن به بیرون رانده می‌شود، حرکت می‌کند.
هزینه بسیار بالای عملیاتی کردن هایپرلوپ و آلودگی صوتی بسیار بالا از جمله چالش‌های استفاده از این روش جدید حمل و نقل است.
فشار هوای لوله‌ای که این آزمایش در آن اجرا شده معادل ۰.۰۰۳ lb/in² بوده که بسیار ناچیز و برابر با فشار هوای موجود در ارتفاع ۶۱ کیلومتری از سطح کره زمین است.
در این آزمایش از سیستم قفل هوایی جدیدی استفاده شد که حرکت نرم‌تر و سریع‌تر کپسول‌های هایپرلوپ را ممکن کرد. این سیستم مجهز به موتور برقی تازه، سیستم حرکت و هدایت مغناطیسی و سیستم تعلیق ویژه است.
این شرکت امیدوار است در آینده نه چندان دور بتواند از هایپرلوپ برای حرکت در سطح زمین با سرعتی معادل با هواپیماهای مسافربری استفاده کند.

()