مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
دوشنبه,5 فروردين 1398
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 346منبع: خبرگزاري مهر
کد خبر : 10006744 07:28:00 | 1396/9/22

امروزه دریاها و اقیانوس‌ها به علت انتشار انبوهی از زباله‌های تجزیه‌ناپذیر به شدت در معرض خطر هستند و یک بررسی جدید علمی ابعاد بیشتری از این موضوع را مشخص کرده است.

 بررسی‌های محققان دانشگاه پلیموث در امریکا نشان می‌دهد حتی رها کردن یک کیسه پلاستیکی عادی در دریا اثرات جبران‌ناپذیری بر محیط زیست دارد.
بر همین اساس یک کیسه پلاستیکی ساده پس از رها شدن در آب اقیانوس به تدریج به ۱.۷۵ میلیون قطعه بسیار کوچک پلاستیکی تجزیه می‌شود و خسارات شدیدی را به جانوران و زیستگاه‌های دریایی وارد می‌کند.
با توجه به انتشار سالانه میلیون‌ها تن مواد پلاستیکی در آب‌های کره زمین می‌توان حدس زد تداوم این وضعیت چه تهدید خطرناکی برای زندگی انسان‌ها محسوب می‌شود.
تحقیق دیگری که نتایج آن به‌تازگي در نشریه ساینس منتشر شده بود حاکیست سالانه نزدیک به ۱۲.۷ میلیون تن انواع زباله‌های پلاستیکی در اقیانوس‌ها رها می‌شوند و به علت تجزیه سریع آنها به ذرات ریز میکروپلاستیکی ردگیری و جمع‌آوری آنها از آب کار بسیار دشواری است.
ذرات میکروپلاستیکی کوچک‌تر از ناخن انگشت افراد هستند و دانشمندان هشدار داده‌اند که به زحمت قادر به شناسایی و جمع‌آوری یک درصد از این نوع زباله‌های خطرناک می‌باشند.

()