مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
چهارشنبه,29 اسفند 1397
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 346منبع: ايسنا
کد خبر : 10006698 10:34:00 | 1396/9/14

محققان دانشگاه بوعلی سینا با همکاری پژوهشگران اسپانیایی نانوجاذبی را با قابلیت حذف ترکیبات گوگرد از سوخت‌های مایع تولید کردند.

مصرف روزانه سوخت‌های مایع مانند بنزین و گازوئیل برای تولید انرژی منجر به آزادسازی انواع آلودگی‌ها به اتمسفر می‌شود. این آلودگی‌ها از راه‌های مختلف سلامت بشر و محیط زیست را به خطر می‌اندازند.
به همین منظور امروزه قوانین سخت‌گیرانه‌ای جهت کنترل، کاهش و جلوگیری از ورود این آلودگی‌ها به محیط زیست وضع شده است. اکسیدهای گوگرد و مواد سولفاته ذره‌ای، یک خانواده‌ مهم از ترکیبات سمی هستند که موضوع بخشی از این قوانین هستند.
به‌منظور رفع این چالش محققان دانشگاه بوعلی سینا با همکاری پژوهشگرانی از دانشگاه آلیکانته اسپانیا به تولید نانوجاذب/کاتالیزوری دست یافتند که قادر به حذف ترکیبات گوگرد از سوخت‌های مایع است.
دکتر مظاهر احمدی دانش‌آموخته دکترای دانشگاه بوعلی سینا و يكي از محققان این تحقیق، هدف از اجرای این مطالعات را ارايه‌ روشی برای حذف ترکیبات گوگرد و اندازه‌گیری غلظت کل این ترکیبات با دستگاه ICP-OES ذکر کرد.
وی ادامه داد: ما با استفاده از فناوری نانو، نانوکامپوزیت اکسید گرافنی تهیه کردیم که هم به‌عنوان کاتالیزور و هم به‌عنوان جاذب عمل می‌کند. این نانوجاذب/کاتالیزور نسبت سطح به حجم بالایی داشته و کارایی بالایی در جذب سطحی ترکیبات گوگرد دارد.
احمدی با تاکید بر اینکه این نانوجاذب/کاتالیزور با نانوذرات مغناطیسی اصلاح شده است، خاطر نشان کرد: از این رو به راحتی با اعمال میدان مغناطیسی خارجی، قابل جمع‌آوری و جداسازی است و نیازی به سانتریفیوژ کردن یا فیلتراسیون نیست.
این محقق دانشگاه بوعلی سینا با اشاره به اهمیت جداسازی ترکیبات گوگردی از سوخت‌های مایع و نفت خام، یادآور شد: وجود ترکیبات گوگردی مانند سولفیدها، دی‌سولفیدها، مرکاپتان‌ها و تیوفن‌ها در سوخت‌های مایع منجر به آزادسازی گازهای اکسیدگوگرد به اتمسفر شده که در نهایت منجر به پیدایش پدیده‌ باران اسیدی می‌شود.
وی اضافه کرد: علاوه بر این، اکسیدهای گوگرد موجود در گازهای حاصل از احتراق، کاتالیزورهای تعبیه شده در اگزوز اتومبیل‌ها را مسموم کرده و فرایند تبدیل گازهای منواکسیدکربن و اکسیدنیتروژن به گازهای بی‌خطر را مختل می‌کنند. از سوی دیگر، در فرایند پالایش نفت خام حضور ترکیبات گوگرد منجر به غیر فعال‌سازی کاتالیزورهای مورد استفاده و همچنین خوردگی خطوط لوله‌کشی می‌شود.
احمدی با بیان اینکه روش ارايه شده کارایی استخراج ترکیبات گوگرد را تا حد زیادی افزایش داده است، اظهار کرد: علاوه بر این روش ساخت آن مقرون به صرفه بوده و شرایط کاری نسبتا ایمنی از لحاظ دما و نوع عامل اکسنده فراهم آورده است به گونه‌ای که واکنش اکسیداسیون در دمای اتاق انجام می‌شود و زمان واکنش نیز طولانی نیست.

به گفته وی مواد و واکنشگرهای مورد استفاده به صورت تجاری و با قیمت مناسب در دسترس هستند.
احمدی اضافه کرد: از روش ارايه شده در این طرح می‌توان به‌صورت مستقیم برای گوگردزدایی سوخت‌های مایع مانند بنزین و گازوئیل و یا حتی اهداف کنترل کیفی و اندازه‌گیری سطح ترکیبات گوگرد در سوخت‌های مایع استفاده کرد.
این تحقیقات از سوی دکتر مظاهر احمدی دانش‌آموخته‌ دانشگاه بوعلي‌سينا، دکتر طیبه مدرکیان و دکتر عباس افخمی از اعضای هیات علمی دانشگاه بوعلی سینای همدان و با همکاری محققانی از دانشگاه آلیکانته اسپانیا اجرایی و نتایج آن در مجله‌ Fuel با ضریب تاثیر 4.726 منتشر شده است.

()